Wiosną może brakować niemal 20 tysięcy policjantów, głównie na ulicach pięciu największych polskich miast - alarmują policyjne związki zawodowe. Walcząc z kryzysem kadrowym, resort spraw wewnętrznych przygotował projekt rozporządzenia, dzięki któremu chce szeroko otworzyć drzwi dla policyjnych emerytów, których przed ponownym założeniem munduru już nie będzie dyskwalifikować zawał, nadwaga czy jaskra. Związkowcy nie zgadzają na takie obniżanie kryteriów.

Nowe kierownictwo Policji ma twardy orzech do zgryzienia. Nie dość, że liczba wakatów w formacji jest rekordowo duża, to dochodzi jeszcze problem z systemem szkoleń zawodowych. A dokładniej z ilością miejsc na tegoroczne edycje. Okazuje się, że prawie połowa oczekujących policjantów nie dostanie się w tym roku na szkolenie podoficerskie. Analogiczna sytuacja jest w przypadku szkolenia aspiranckiego.

Dziesięć drużyn, złożonych z funkcjonariuszy służb mundurowych, wzięło udział w pierwszym turnieju koszykówki 3 na 3 o Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu. Grali w szczytnym celu – dla walczącego z rakiem kolegi, a gośćmi specjalnymi zawodów byli Przemysław Zamojski i Piotr Rekiel, trenerzy polskiej kadry narodowej w tej dyscyplinie. Zobacz zdjęcia.

Coraz większymi krokami zbliżają się mundurowe podwyżki. Po tym, jak sposób rozdysponowania środków ustalono w PSP, przyszedł czas na Policję. Szczegóły zapisano w projekcie rozporządzenia płacowego, udostępnionym przez NSZZ Policjantów.

Gościem "Onet Rano" był Rafał Jankowski, szef Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. W programie odniósł się on do sprawy wybuchu granatnika w gabinecie gen. Jarosława Szymczyka. — To nie jest facet, który dla jakiejś ułańskiej fantazji pstryknął z panzerfausta — stwierdził Jankowski.

Po 7 latach 4 Policjantów z Czechowic-Dziedzic zostało uniewinnionych od zarzutu pobicia mężczyzny. 7 lat walki, nerwów i zwrotów akcji.

W ocenie sądu pokrzywdzony nie jest osobą wiarygodną, nie można ustalić, kiedy i gdzie nabawił się obrażeń, a także kto był sprawcą jego pobicia - mówi mecenas Jerzy Feliks.

No właśnie. Słowo klucz. MECENAS!

Sejm, większością głosów rządzącej koalicji, uchwalił budżet na 2024 rok. Oznacza to, że zapowiadane podwyżki dla mundurowych zbliżają się wielkimi krokami. Waloryzacja uposażeń różnić się będzie jednak od tego, jak wyglądała w roku poprzednim. Mundurowi wyższe uposażenie otrzymają z wyrównaniem od stycznia, ale nie zostanie zastosowany „mechanizmu kompensujący”, jaki funkcjonował w zeszłym roku. 

„W żaden sposób podwyżki dla służb mundurowych nie są zagrożone. Zakładam, że powinny wejść w życie od pierwszego marca, ale funkcjonariusze dostaną wyrównanie za styczeń i luty” – zapowiedział w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański. Jak dodał, resort zdaje sobie sprawę z tego, że styczniowy termin może skłaniać część osób do odejścia z formacji, ale ministerstwo ma namawiać mundurowych do pozostania w służbie oraz powrotu z emerytury.