Na dobrą sprawę ścigany motocyklista sam jest sobie winien: nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, jechał motocyklem bez tablicy rejestracyjnej, a do wypadku – przynajmniej w części – przyczynił się stan motocykla, w którym nie działało światło stopu. A jednak policjant, który uderzył radiowozem w koło motocykla, stanął przed sądem i został skazany, nie jest już policjantem. Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę, że właściwie nie ma żadnych zasad regulujących sposób, w jaki policjanci mają prowadzić pościg za przestępcami uciekającymi na motocyklach.

Do październikowych wyborów parlamentarnych coraz bliżej i widać to wyraźnie patrząc na polityków, którzy coraz aktywniej i śmielej prezentują pomysły na to, jak ich zdaniem powinien funkcjonować nasz kraj. W miniony weekend bliżej swoje pomysły przedstawiły m.in. dwie największe partie. Co mają do zaoferowania mundurowym? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone w służbach? Jak wyglądać ma system bezpieczeństwa wewnętrznego? Sprawdźmy to.

Czy uda się wprowadzić świadczenie za długoletnią służbę po 10 latach i określić minimalny poziom dodatku służbowego w formacjach mundurowych? Nad takimi zmianami trwać w MSWiA mają nie tylko rozmyślania, ale już prace. Kiedy udałoby się takie zmiany wprowadzić, trudno powiedzieć, bowiem są to rozwiązania - delikatnie mówiąc - dość kosztowne. Jak zapewnia w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów, to jednak nie koniec modyfikacji, które przełożyć mają się na zawartość portfeli funkcjonariuszy, to bowiem "proces, który się nie kończy".

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Premier zapowiedział, że przyszłoroczne podwyżki, m.in. w służbach mundurowych, wyniosą 12,3 proc. "To zasadniczy, znaczący wzrost przekraczający inflację zaplanowaną na przyszły rok na poziomie 6,6 proc." – mówił podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rząd chce, by "służby mundurowe: strażacy, żołnierze, policjanci, straż graniczna, wszelkie inne służby, ale także cała budżetówka, były docenione za swoją ciężką pracę".

FaktyTVN: Był szanowanym i nagradzanym dzielnicowym. Wszystko do czasu, gdy Robert Kolasa został zatrzymany na oczach kolegów i ponad pół roku spędził w areszcie. Pomówił go handlarz narkotyków, a prokuratorka nie zweryfikowała jego zeznań, bo potrzebowała sukcesu. W czwartek ruszył proces o odszkodowanie.

Wszystkoconajwazniejsze.pl – “Kryzys francuskiej policji doprowadził do tego, że wielu funkcjonariuszy zdecydowało się na protesty, a część poszła na zwolnienie lekarskie lub odmawia wykonywania niektórych swoich zadań – pisze w piątek dziennik „Le Figaro”. Wszystko to ma związek z krytyką policji dotyczącą jej działań podczas niedawnych zamieszek.

Prace nad nowelizacją tegorocznego budżetu poszły szybciej niż można się było spodziewać. Przyjęta przez Sejm ustawa dość sprawnie przeszła przez Senat, i to bez poprawek. Dokument wprost z gabinetu marszałka Tomasza Grodzkiego trafił zatem do prezydenta, który go podpisał.