Od 10 lipca trwa ogólnopolski strajk policjantów. ,,Będzie trwał do skutku" - mówi szef NSZZ Policjantów, a do akcji dołączyły kolejne służby mundurowe. Protestujący domagają się m. in. podwyżek w wysokości 650 zł i pełnopłatnych zwolnień lekarskich. Jak ocenia Pan tę sytuację? Pytam Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego. 

Łódzka Gazeta Wyborcza w artykule zatytułowanym: „Pensja nie otrze łez, gdy giną twoi koledzy. Ale jest potrzebna, by być wiernym etosowi” publikuje list byłego policjanta.

 

Do końca roku służba zamierza przyjąć ok. 2,5 tys. osób. W ten sposób chce zlikwidować istniejące wakaty - pisze Bożena Wiktorowska w Gazecie Prawnej, w artykule zatytułowanym: "Młodzi nie chcą do policji".

Mamy 6 tys. wolnych etatów. Był duży problem z kandydatami na policjantów. Teraz mamy 3-4 na jedno miejsce, wcześniej było 10 - powiedział w Polsat News Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Przyznał, że przyczyną są m.in. niskie płace.

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej.

Jeżeli miałbym diagnozować dlaczego dzisiaj jest tak jak jest, dlaczego tak mało posunęliśmy się do przodu, to powiedziałbym, że dlatego, że od 20 lat decydują o tym politycy „różnej maści”, od lewicy, przez centrum, po prawicę. Politycy, którzy najczęściej nie mają pojęcia o tym co należy zrobić – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów i Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Sędzia Tadeusz Cz. z sądu w Katowicach został skazany za fałszywe oskarżenie policjantów oraz składanie nieprawdziwych zeznań. Jeśli wyrok się utrzyma, straci prawo do wykonywania zawodu. - Niech to będzie przestroga dla wszystkich, którzy chcąc się bronić, będą pomawiali funkcjonariuszy - mówi Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów.

Trwa ogólnopolski strajk policjantów. Dziś dołączą do niego celnicy i inne służby mundurowe. Domagają się podwyżek i zmian w emeryturach. Czy budżet państwa jest na to gotowy? Pytamy polityków z regionu.