"Jest projekt przepisów w sprawie świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy służb mundurowych podległych MSWiA, o które walczyliśmy. To krok w dobrym kierunku" - mówią związkowcy. Przedstawiciele służb spotkali się z ministerialnym zespołem.
Jak informuje reporter RMF FM, w projekcie świadczenia mieszkaniowego dla służb mundurowych znalazły się rozwiązania, takie jak dla żołnierzy.
Funkcjonariusze podlegli resortowi spraw wewnętrznych mieliby otrzymywać miesięcznie od 650 złotych do 1800 świadczenia mieszkaniowego.
Wysokość uzależniona byłaby od miejsca pełnienia służby i zamieszkania - najwyższe kwoty dotyczą Warszawy. To świadczenie byłoby nieopodatkowane.
Teraz związkowcy chcą, by jak najmniej funkcjonariuszy było wyłączonych z tego mechanizmu. Zgodziliby się na tych, którzy mieszkają w niewykupionych mieszkaniach służbowych.
Co z protestem?
Na początku grudnia Zarząd Główny NSZZ Policjantów ogłosił ogólnokrajową akcję protestacyjną w związku z brakiem porozumienia z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi m.in. o podwyżki dla funkcjonariuszy. Świadczenie mieszkaniowe było także jednym z postulatów.
Gotowość do dołączenia do protestu wyrazili też strażacy i strażnicy graniczni.
Protesty na razie trwają. Związki chcą jeszcze przeforsować, by świadczenie mieszkaniowe objęło funkcjonariuszy już od początku stycznia. Tu - jak relacjonowali w rozmowie z dziennikarzem RMF FM - szefostwo resortu jest otwarte na dialog.
Związki chcą też podpisania w tej sprawie porozumienia z ministrem. Jeśli uda się to przeforsować, zbiorą się komitety protestacyjne i będą decydować co z akcją.
Te rozwiązania mają kosztować budżet państwa ponad dwa miliardy złotych rocznie.
źródło: rmf24.pl