"Jeżeli rząd utrzymuje, że w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa państwa, należy ująć w pierwszym etapie odpowiedzialne za to bezpieczeństwo służby, to ja się z tym zgadzam. Tylko tworząc grupy (1a, 1b, 1c – przyp. red.), ci którzy to robią, powinni też wiedzieć, że nie można wrzucać wszystkich służb do jednego worka" - mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów. Jak dodaje, "to policjanci są na pierwszej linii (…) o krok za medykami".
Rząd zamierza dokonać korekt w planie szczepień, a dokładniej w jego pierwszym etapie, w którym zaszczepieni mają zostać m.in. funkcjonariusze służb mundurowych. Odpowiednie rozporządzanie ma zostać wydane jeszcze w tym tygodniu, ale już dziś policyjni związkowcy apelują o "usystematyzowanie" proponowanych rozwiązań. Jak mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów, "wśród służb są te, które stoją na pierwszej linii, jeżeli chodzi o dbanie o bezpieczeństwo wewnętrzne i porządek publiczny i te, które niejako są w drugim szeregu". Jankowski podkreśla też, że rządowi eksperci do spraw zdrowia niekoniecznie są ekspertami od bezpieczeństwa i "jeśli nie wiedzą w którym miejscu w tej kolejce szczepień, z uwagi na zadania jakie wykonują, powinni znaleźć się policjanci, niech zapytają o to komendanta głównego policji czy związki zawodowe".
Rozumiem intencje rządu. Faktycznie gdybym to ja miał decydować, również zadbałbym o służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Jednak apeluję do ministra Dworczyka i ministra Niedzielskiego – wśród służb są te, które faktycznie są na pierwszej linii i te, które są jednak o pół kroku za policją.
Jak przekonuje szef policyjnych związkowców, policja jest jedną z grup, która powinna zostać zaszczepiona zaraz po medykach. "Wszyscy codziennie potrzebują policji. Sprawa wydaje się oczywista i nie rozumiem, dlaczego nie wychwycili tego rządowi eksperci" – mówi. Jego zdaniem, jest jednak jeszcze czas na dokonanie odpowiednich zmian. "Teraz można jeszcze to jeszcze usystematyzować i liczę, że to się stanie. Tym bardziej, że rząd zapowiada nowelizacje wydanego niedawno rozporządzenia" – dodaje.
Policjanci nie ograniczają się jedynie do apeli i wnioski o wprowadzenie zmian w programie szczepień złożyli w MSWiA, KPRM oraz resorcie zdrowia. Jankowski pytany o to, jak wielu funkcjonariuszy deklaruje chęć szczepienia mówi, że dziś jest to nieco ponad połowa mundurowych. "Uważam, że to niewielka liczba" – podkreśla. Jego zdaniem w policji potrzebna jest "porządna akcja uświadamiająca i zachęcająca do szczepień". "Nie można oczywiście nikogo zmuszać, ale trzeba uświadamiać jak ważne są te szczepienia" - podkreśla.
Jankowski odniósł się też do wcześniejszych deklaracji rządu na temat szczepień. "Lepiej było nie informować mundurowych, że będą szczepieni na samym początku roku. Jeśli rząd nie wiedział, kiedy te szczepienia nastąpią, trzeba było poczekać. Nie powinno się obiecywać terminów, które potem nie są dotrzymywane" – mówił szef NSZZ Policjantów.
Przypomnijmy, zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministra Dworczyka, w ramach etapu 1c zaszczepieni mają zostać: żołnierze i funkcjonariusze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego. Na liście widnieje również Straż Ochrony Kolei, a także prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze. 19 stycznia MSWiA wystąpiło też - o czym poinformował wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker - z wnioskiem "uwzględnienie strażników miejskich i gminnych w pierwszej grupie NPS".
Jak na razie nie wiadomo jeszcze jaki kształt przybierze ostatecznie rozporządzenie, którego publikację zapowiedziano jeszcze na ten tydzień. Z informacji jakie przekazał podczas wczorajszej konferencji minister Michał Dworczyk wynika jednak, że służby mundurowe szczepione mają być w ramach etapu 1c, na którego czele – jak powiedział szef KPRM – są nauczyciele. Z kolei minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, na antenie RMF FM opowiadając na pytanie dotyczące tego, kiedy szczepieni będą nauczyciele, odpowiedział, że ma nadzieję, iż stanie się to jeszcze w pierwszym kwartale, choć – jak przyznał – "na razie informacje, jakie mamy to jest drugi kwartał". Oznaczałoby to, że szczepienia służb mundurowych nie rozpoczną się przed tą datą. Jak powiedział InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, jest to termin zdecydowanie zbyt późny. "Będziemy robić wszystko, by funkcjonariusze zostali zaszczepieni wcześniej".
źródło: InfoSecurity24.pl