Na Śląsku powstała Międzyzakładowa Organizacja NSZZ Solidarność Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Katowickiego – Przewodniczącym został Andrzej Kołodziejski.
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” nie marnuje czasu. Dzień po wejściu w życie zapisów wprowadzających pluralizm związkowy w wybranych formacjach, NSZZ zaczął pod swoim logo zrzeszać funkcjonariuszy Służby Więziennej na Śląsku. Przewodniczącym został Andrzej Kołodziejski.
Organizacja obejmuje 11 placówek penitencjarnych: Areszt Śledczy w Częstochowie, Zakład Karny w Herbach, Zakład Karny w Wojtkowicach, Zakład Karny w Raciborzu, Zakład Karny w Jastrzębiu Zdroju, Areszt Śledczy w Bytomiu, Areszt Śledczy w Gliwicach, Areszt Śledczy w Katowicach, Areszt Śledczy w Mysłowicach, Areszt Śledczy w Sosnowcu oraz Areszt Śledczy w Tarnowskich Górach.
Parę dni temu Dział Organizacyjny Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” informował, że chętnie pomoże wszystkim, którzy byliby zainteresowani funkcjonowaniem „S” w ich formacji. Tłumaczył również, że do działających w formacjach mundurowych związków zawodowych „zastosowanie znajdą generalne zasady wynikające z przepisów prawa pracy, w tym w szczególności ustawy o związkach zawodowych oraz o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, jednakże z pewnymi modyfikacjami”.
Szefostwo NSZZ „Solidarność” walczyło o utworzenie własnych organizacji związkowych w Służbie Więziennej co najmniej od początku roku. I choć pomysł ten spotkał się, tak jak w przypadku wcześniejszej próby rozpoczęcia zrzeszania policjantów, ze sporym sprzeciwem części środowiska, to dzięki wsparciu – w postaci prezydenckiego projektu – ze strony Andrzeja Dudy, plany udało się zrealizować.
Ważne zmiany dotyczące związkowego życia nie tylko Służby Więziennej, ale również Policji i Straży Granicznej, weszły w życie 27 października br. Do tej pory funkcjonariusze wspomnianych formacji mogli zrzeszać się, w ramach monopolizmu związkowego, tylko w jednej organizacji. Prezydent Andrzej Duda podpisał jednak w sierpniu br. ustawę o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej, wprowadzając pluralizm. Zmiany miały zresztą zostać zainspirowane przez przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudę.
Zmiany miały zresztą zostać zainspirowane przez przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudę. Jak informował w zeszłym tygodniu InfoSecurity24.pl na stronie NSZZ „Solidarność” Regionu Częstochowskiego znajdziemy wpis zatytułowany „co wywalczyła Solidarność w ostatnich latach?”. Na zamieszczonej pod nim liście widnieje m.in. właśnie pluralizm związkowy w służbach mundurowych. Wprowadzenie pluralizmu, jako osiągnięcie NSZZ „Solidarność”, znajdziemy również na stronie Regionu Wielkopolska Południowa.
Fot. Manifestacja 2010′ (jp) nszzp.pl
źródło: InfoSecurity24.pl