Wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku przepisy podatkowe, będące częścią tzw. Polskiego Ładu, spędzają sen z powiek wielu przedsiębiorcom, ale jak się okazuje także części mundurowego środowiska. NSZZ Policjantów zwrócił się do szefa MSWiA z "pilnym wnioskiem o przeprowadzenie i przekazanie wyliczeń wskazujących na to, którzy policjanci zyskają, a którzy stracą na wprowadzeniu nowych rozwiązań". O podobne wyliczenia do szefa resortu finansów zawnioskowali przedstawiciele ZZ Celnicy PL, reprezentujący m.in. funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.
"Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z pilnym wnioskiem o przekazanie informacji nt. wpływu Polskiego Ładu na wysokość uposażeń policjantów" - poinformował w środę NSZZ Policjantów. Jak się okazuje, część funkcjonariuszy ma spore obawy, że - jak to ujęto w komunikacie - "na Polskim Ładzie będą stratni". Obawy te mogą nie być zupełnie bezzasadne, bo jak się okazuje - co potwierdzać mają wstępne wyliczenia wykonane przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów - "od nowego roku kilkadziesiąt złotych ze swojego uposażenia stracić mogą również policjanci na niektórych stanowiskach wykonawczych z wyższym stażem służby i wyższym dodatkiem, a tzw. ulga dla klasy średniej wcale im tego nie zrekompensuje".
Co jeśli mundurowe obawy okażą się realne? Szef NSZZ Policjantów w piśmie skierowanym do Mariusza Kamińskiego proponuje, by "do nowych przepisów wprowadzić mechanizm rekompensacyjny stratę lub zmodyfikować je w sposób korzystny dla funkcjonariuszy niepłacących składki ZUS". Co ciekawe, i w tej sytuacji dla mundurowych dość istotne, MSWiA - jak informuje NSZZ Policjantów - "nie wyklucza wprowadzenia stosownych rozwiązań", a potwierdzić miał to wiceszef resortu Maciej Wąsik. W rozmowie z Rafałem Jankowskim, szefem policyjnych związkowców, miał on jednak dodać, że jakiekolwiek rozstrzygnięcia trzeba "poprzedzić oficjalnymi wyliczeniami, które już zarządził".
Gdyby w świetle tych wyliczeń okazało się, że niektórzy policjanci zaszeregowani na stanowiskach wykonawczych oraz kierowniczych niższego szczebla stracą część swojego uposażenia albo mechanizm "ulgi dla klasy średniej" takiej straty nie zniweluje, Zarząd Główny NSZZ Policjantów będzie oczekiwał na równoległe wdrożenie rozwiązań rekompensacyjnych lub modyfikacji nowych przepisów w odniesieniu do funkcjonariuszy niepłacących składki ZUS.
FRAGMENT WNIOSKU PRZEWODNICZĄCEGO ZG NSZZ POLICJANTÓW RAFAŁA JANKOWSKIEGO DO MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI MARIUSZA KAMIŃSKIEGO
Zaniepokojeni wpływem Polskiego Ładu na uposażenia są też celnicy. Ci także zwrócili się z pytaniami do nadzorującego formację ministra finansów. Sławomir Siwy, przewodniczący ZZ Celnicy PL pyta ministra Kosińskiego, "czy to prawda, że funkcjonariusze służb mundurowych, zarabiający więcej niż 4900 złotych brutto miesięcznie, zaczynają tracić na uposażeniach od stycznia 2022 roku, w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu"? Siwy dodaje też, że jeśli "ktoś rzeczywiście popełnił błąd" to prosi o jego anulowanie, "tak aby nie dochodziło do dyskryminacji funkcjonariuszy".
Czy funkcjonariusze mają dziś powody do poważnego niepokoju? Na razie raczej są one przedwczesne. Po pierwsze - jak wynika z informacji przekazanej przez NSZZ Policjantów - MSWiA nie wyklucza wprowadzenia rozwiązań rekompensujących ewentualne straty. Po drugie, w obliczu podwyżek jakie od stycznia otrzymać mają mundurowi i pamiętając burzliwe negocjacje dotyczące ich wysokości, raczej mało prawdopodobne jest by rząd dziś zaprzepaścił osiągnięty z trudem konsensus, decydując się na "zabranie" części wywalczonych pieniędzy na rzecz nowo wprowadzanych rozwiązań. Im szybciej jednak MSWiA przedstawi jasne wyliczenia, tym lepiej zarówno dla samego resortu jak i nastrojów w nadzorowanych przez niego formacjach.
DM