Tygodnik “Kultura Liberalna” zamieścił dwa wywiady. W pierwszym zatytułowanym: “Policja wszystkich obywateli traktuje tak samo” z Mariuszem Ciarką rozmawiał Jakub Bodziony. W drugim zatytułowanym: “Policjanci nie chcą państwa policyjnego” z Rafałem Jankowskim rozmawiał Tomasz Sawczuk.
Obydwa obszerne wywiady poprzedza wstępniak zatytułowany: “Powrót „Pana Władzy”. Policja w dobie pandemii”. Autor słowa wstępnego powiela obiegowe opinie, jakie powstawały na podstawie powszechnie znanych i wielokrotnie wyjaśnianych przez policję zdarzeń (“filmików” krążących w internecie) oraz nagrań z interwencji policji w trakcie tzw. “protestu przedsiębiorców”.
Ignorując wyjaśnienia, jakie w swoich wywiadach przedstawili Mariusz Ciarka i Rafał Jankowski, formułuje negatywne i krzywdzące oceny działań policjantów w okresie pandemii, starając się nagiąć rzeczywistość do z góry przyjętej tezy, zamykającej się w nadtytule: “Powrót „Pana Władzy”.
Porównywanie działań polskiej policji do brutalności służb w Indiach, Chinach, Hiszpanii czy Włoszech z komentarzem, że: “Podobne obrazki mogliśmy zobaczyć również w Polsce, nie wytrzymuje krytyki. Niestety takie są obecnie realia trwającej nagonki na policjantów wywołane przez niektóre stacje telewizyjne. Potępianie przez niektórych dziennikarzy w czambuł interwencji policji powoduje, że odium nienawiści spada na nią i na policjantów, którzy w przeciwieństwie do polityków nie mają przecież narzędzi do skutecznej obrony w mediach.
Cały wstęp przeczytasz tutaj
W wywiadzie zatytułowanym: “Policja wszystkich obywateli traktuje tak samo” z Mariuszem Ciarką rozmawiał Jakub Bodziony.
– „My wszystkich obywateli traktujemy tak samo, jednocześnie apelujemy o to, by każdy poseł i senator postępował zgodnie z prawem i nie nadużywał swoich uprawnień. Uczciwy polityk powinien być wzorem dla innych”, powiedział na wstępie rzecznik Komendy Głównej Policji.
– Przez ostatnie trzy miesiące przeprowadziliśmy około 2 miliony interwencji i kontroli drogowych, czyli łącznie, w związku z epidemią, podejmowaliśmy czynności prawie 11 milionów razy. W tym czasie wystawiliśmy około 30 tysięcy mandatów, co oznacza, że ukarane zostały średnio zaledwie trzy osoby na tysiąc – poinformował Mariusz Ciarka. – Myślę, że z czasem nasza służba będzie oceniana coraz lepiej i z większym zrozumieniem. Dzięki tym działaniom liczba zarażonych osób w Polsce jest znacznie niższa niż w wielu europejskich krajach, a to również nasza zasługa…”
To zdanie rzecznika KGP prowadzący wywiad skwitował słowem “Wasza?” ze znakiem zapytania, ujawniając swoje negatywne nastawienie do informacji przedstawianych przez Mariusza Ciarkę. Kolejne pytania potwierdzają to nastawienie.
“Nie było nadmiarowego wlepiania mandatów ludziom w parkach i samotnym rowerzystom? W Olsztynie policjanci powalili na ziemię rowerzystkę”, “W czasie interwencji w smażalni ryb na Śląsku policjanci domagali się paragonów od osób, które oczekiwały na wydawane na wynos jedzenie”… i tak dalej…Padły też pytania na temat zatrzymania senatora Burego, łącznie z analizą nagrań, oczywiście.
Rzecznik KGP rzeczowo wyjaśnił po raz enty wszelkie te zdarzenia i dodał – “Pseudo prawnicy i pseudo eksperci, którzy próbowali na różnych forach wmawiać obywatelom, że nie warto przestrzegać tych przepisów, sami nie pokusili się o zaskarżenie tych przepisów. Zamiast edukowaniem, bardzo często zajmowali się podsycaniem nastrojów…Przypominam, że policja nie tworzy prawa. Przez cały czas na stronach rządowych znajdują się wyjaśnienia i odpowiedzi na pytania obywateli. Codziennie w większości stacji telewizyjnych i radiowych ja i moi współpracownicy tłumaczyliśmy przepisy, odpowiadaliśmy na pytania obywateli zadawane na żywo. Sytuacja była bardzo dynamiczna, to fakt, ale wszystkie wątpliwości mogły zostać łatwo wyjaśnione – podsumował Mariusz Ciarka.
– Tak zwany „protest przedsiębiorców” w zasadzie nie miał nic wspólnego z przedsiębiorcami poza nazwą. Na ponad 400 wylegitymowanych przez policjantów osób, zaledwie 140 było związanych z biznesem – stwierdził rzecznik KGP. – Policjanci nie noszą środków przymusu bezpośredniego dla ozdoby. Jeżeli używają ich zasadnie, zgodnie z przepisami, to mają do tego pełne prawo i nie muszą się z tego nikomu tłumaczyć – odpowiedział Mariusz Ciarka na wszystkie zarzuty o brutalne spacyfikowanie protestu w Warszawie.
Padło też pytanie, w jakim celu rzecznik udostępnił na Twitterze film który pokazywał brutalną interwencję hiszpańskiej policji. – Chciałem uświadomić społeczeństwo co do tego, jak postępuje policja w innych europejskich, demokratycznych państwach. Można porównać tego typu działania do profesjonalizmu polskich policjantek i policjantów – odpowiedział Mariusz Ciarka.
Cały wywiad Mariusza Ciarki – tutaj
W innej atmosferze przebiegał wywiad Tomasza Sawczuka z Rafałem Jankowskim zatytułowany: “Policjanci nie chcą państwa policyjnego”.
Od pierwszego pytania dawało się odczuć, że petycja, która postuluje wprowadzenie kadencyjności szefa policji, a także zapewnienie policji niezależnego finansowania stała się hitem w środowisku medialnym.
– O kadencyjności komendanta głównego policji mówimy od dawna. Za poprzedniej władzy policję atakowano na przykład za działania podejmowane w czasie Marszów Niepodległości. Teraz słyszymy, że nie szanujemy Konstytucji. Rządy się zmieniają, a my zawsze byliśmy odbierani jako formacja, która sprzyja aktualnej władzy. To odwieczny zarzut wobec policji, że stanowi rzekomo zbrojne ramię rządzących – przypomniał Rafał Jankowski. – Nie wiem, czy kadencyjność zupełnie uniezależni policję od polityki, ale na pewno obroni przed zarzutami, że policja jest polityczna. Do osiągnięcia tego celu potrzebne jest także stałe, niezależne finansowanie – dodał.
– Jak zmienia się opcja polityczna, minister powołuje nowego komendanta głównego, a wtedy rozpoczyna się karuzela na stanowiskach. Najczęściej wymienia się wszystkich komendantów wojewódzkich, oni wymieniają komendantów powiatowych, bo opcja polityczna, która rządzi w kraju, gdzieś w terenie kogoś ma – stwierdził Szef NSZZ Policjantów.
Dlaczego krytyczne oceny policji nie są uzasadnione? spytał Tomasz Sawczuk
– Jesteśmy w okresie walki o władzę – były jedne wybory i zaraz będą następne. Niektórzy politycy atakują policję, aby w rzeczywistości zaatakować swoich przeciwników politycznych. Można osiągnąć w ten sposób krótkotrwały zysk, ale policja na tym ucierpi. Ma to przełożenie nawet na dzielnicowego w przysłowiowym Pcimiu, któremu ludzie także przestaną ufać. Źle się stało, że wylał się na nas hejt. Chciałbym, żeby rozeszło się to po kościach, ale obawiam się, że będzie to miało niedobre konsekwencje – zaznaczył Rafał Jankowski.
Także i w tym wywiadzie pojawił się senator Bury ale jest duża szansa, że po poniższej odpowiedzi Rafała Jankowskiego, o folklorze politycznym, już nie będzie więcej pytań o tego parlamentarzystę….
– Mam przekonanie, że problem dotyczy części środowiska medialnego, a także części folkloru politycznego – zarówno w przypadku senatora, o którym nikt nie słyszał, a który chciał zbić kapitał na tym, żeby dostać się do radiowozu, jak i posłanki, która była „mniej skuteczna”.
– Policjantami są normalni ludzie, którzy musieli przejść testy psychologiczne, żeby dostać się do policji. A z ostatnich przekazów wynika, że w szeregi policji dostali się “oprawcy”, którym sprawia przyjemność wyrządzenie innym krzywdy, a przy okazji zadowalanie rządzących. Takie same komentarze słyszeliśmy po Marszach Niepodległości – powiedział przewodniczący NSZZ Policjantów.
– Policja powinna pomagać i chronić. To najważniejsze zadania dla policjantów. Mam przekonanie, że w odpowiedzi na pandemię nie będziemy tworzyć państwa policyjnego. Policjanci też by tego nie chcieli. Polska policja jest zresztą dość liberalna. W Polsce policjant pięć razy pomyśli, zanim skorzysta ze środka przymusu. W różnych krajach policjanci są bardziej skorzy do sięgania do kabury, u nas nie. Oczywiście, w armii 100 tysięcy policjantów zdarzy się czasami coś, co nie powinno się wydarzyć, ale osoby, które przekraczają uprawnienia, ponoszą z tego tytułu słuszne konsekwencje.
W policji muszą służyć ludzie, którzy naprawdę przestrzegają prawa – podsumował Rafał Jankowski.
Cały wywiad z Rafałem Jankowskim – tutaj
Przedstawiamy tylko niewielką część obydwu obszernych wywiadów, ale z uwagi na wagę poruszanych problemów zachęcamy do zapoznania się z pełnym zapisem wypowiedzi przewodniczącego NSZZ Policjantów i rzecznika KGP. Pełna treść wywiadów pod podanymi linkami.
źródło: kulturaliberalna.pl, za nszzp.pl