Udało się zrealizować kolejny krok na drodze do wypłacenia służbom mundurowym podwyżek, które zapewnione zostały im w ramach nowej edycji programu modernizacji formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. W Dzienniku Ustaw opublikowano bowiem rozporządzenia zmieniające przepisy dotyczące uposażenia Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa. Do wypłacenia obiecanych mundurowym środków brakuje jeszcze jednak zatwierdzonych zmian w rozporządzeniach dotyczących wielokrotności kwot bazowych.

Mundurowym w ramach ustawy modernizacyjnej oraz podpisanego we wrześniu porozumienia między MSWiA a związkowcami zaproponowano podwyżkę w wysokości 677 zł przeciętnie na etat (wraz z nagrodą roczną), która przysługuje im od 1 stycznia br. Co prawda ustawa modernizacyjna weszła w życie jeszcze w ubiegłym roku, ale to nie jedyny dokument niezbędny do wypłacenia funkcjonariuszom obiecanych środków. Oprócz serii rozporządzeń dotyczących uposażenia, które pojawiły się już w Dzienniku Ustaw oraz budżetu na ten rok potrzebne są jeszcze zmiany wielokrotności kwoty bazowej, które "wiszą" w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Do wypłaty podwyżek już, jak widać, coraz bliżej i wydaje się, że uda się zrealizować je - wraz z wyrównaniem od stycznia - w marcu br., choć resort spraw wewnętrznych i administracji, a dokładnie wiceminister Maciej Wąsik, jeszcze w styczniu zapowiadał, że uda się z nimi ruszyć od lutego br. Teoretycznie nie jest to niemożliwe, ale sami funkcjonariusze, można powiedzieć, są już przyzwyczajeni, że podwyżkowe środki trafiają do nich na początku marca. Tak czy siak, jak usłyszała redakcja, najważniejsze, że zwiększenie uposażenia jest faktem i nie jest już zagrożone.

W przypadku formacji podległych MSWiA mówimy o realizacji podwyżek m.in. poprzez wprowadzenie zmian w dodatkach za stopień. W związku z tym, modyfikacjom ulec musiały cztery dokumenty. Pierwszy z nich, dotyczący Policji, wprowadza zmiany w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów , dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. A dokładnie w tabeli stawek dodatku za posiadany przez policjanta stopień (w tej formacji jest to stawka w złotych). I tak, przykładowo, generalny inspektor - na czele "stawki" - otrzyma 2345 złotych, komisarz - 1995 złotych, aspirant - 1905 złotych, a posterunkowy - 1675 złotych.

(...)

Na znaczenie tegorocznych podwyżek dość nieoczekiwany wpływ ma wprowadzony przez władze Polski Ład (zmiany podatkowe), który przełożył się m.in. na obniżenie pensji sporej grupy mundurowych. Co prawda, błąd został naprawiony a na konta dotkniętych nim funkcjonariuszy trafiło wyrównanie, ale nadal nie wiadomo, jak sytuacji wyglądała będzie w przy rozliczeniu rocznym. Jak podkreślił w rozmowie z InfoSecurity24.pl komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak, pracę nad tym nadal trwają. "Osobiście będę pilnował tego, by żaden strażak zarabiający do 12,8 tys. nie stracił na nowych rozwiązaniach podatkowych, o czym zapewniał minister" - zaznaczył.

Na wypłatę tegorocznych podwyżek mundurowi nadal więc czekają, ale to nie koniec finansowych tematów w służbach mundurowych. Kolejnego zwiększenia uposażeń nie zapisano już jednak ani w ustawie modernizacyjnej, ani w zeszłorocznym porozumieniu. Zająć ma się nimi specjalny zespół, który zebrał się po raz pierwszy 18 stycznia. Ma on przeanalizować ustawy pragmatyczne oraz przepisy dotyczące systemu uposażeń, a także zająć się modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz dodatku stażowego oraz analizą świadczeń socjalnych i mieszkaniowych w poszczególnych służbach.

źródło: InfoSecurity24.pl