Ruszyły już dwa kursy uzupełniające dla policjantów, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w skróconej formie – poinformował podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak. Faktem stało się zatem, to co zapowiadał jeszcze w lutym tego roku komendant główny policji, który w rozmowie z InfoSecurity24.pl mówił, że "istnieje potrzeba powrotu tych funkcjonariuszy po 2-miesięcznym szkoleniu, tak by móc uzupełnić pewien pominięty obszar wiedzy".

Czas trwania policyjne kursów podstawowych w ostatnim czasie ulegał wielu zmianom. Najpierw szkolenia były – z uwagi na trwającą pandemię – skracane, by ostatecznie powrócić niedawno do stanu sprzed koronawirusa. Warto jednak przypomnieć, że kurs podstawowy nawet w pełnym, "przedcovidowym" wymiarze i tak, zdaniem samego szefa policji, wymagał wydłużenia, a konieczność jego skracania tłumaczona była potrzebą chwili i sytuacją epidemiczną. "Mam świadomość ułomności tego sytemu, ale innej możliwości nie ma" – mówił w lutym komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, pytany o 2,5 miesięcy kurs podstawowy. Gen. Szymczyk zapewniał, że tak szybko jak będzie to możliwe policja zamierza skierować mundurowych, którzy ukończyli szkolenia w skróconej formie, na kurs doszkalający. Jak podkreślał, gdyby stało się inaczej, byłoby to "niesprawiedliwe z punktu widzenia tych, którzy ukończyli 6-miesięczny" kurs.

Jak poinformował, podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, odpowiadając na pytania posłów, zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, skracając kursy formacja musiała "skupić się na bezpieczeństwie policjantów". Jak tłumaczył, "to spowodowało, że w szkołach policji mogło być po prostu mniej słuchaczy". Wiceszef policji poinformował też, że szkolenie podstawowe w "normalnym trybie" już przywrócono, a osoby które uczestniczyły w skróconym szkoleniu, odbędą kurs uzupełniający. "Dwa takie kursy uzupełniające już ruszyły, i to jest odpowiednio dla osób które odbyły 2,5 miesięcy kurs - 18 dni, a dla osób które odbyły 4 miesięczny - 15 dni".

Biorąc pod uwagę liczbę miejsc w policyjnych szkołach oraz fakt, że skrócone kursy ukończyło do 30 czerwca br. około 4 tys. policjantów, szkolenia uzupełniające chwile potrwają. Warto też przypomnieć, że policja – o czym wielokrotnie wspominał szef formacji – docelowo chciałaby nawet wydłużyć kurs trwający 6 miesięcy. "Nie zmieniam zdania. Nadal uważam, że 6 miesięcy to jest czas zbyt krótki do odpowiedniego przygotowania funkcjonariusza do pełnienia służby na ulicy" – mówił gen. insp. Jarosław Szymczyk w rozmowie z redakcją w lutym tego roku. Trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć, kiedy policji uda się doprowadzić do wydłużenia szkolenia. Patrząc jednak na liczbę miejsc w policyjnych szkołach i fakt, że formacja wciąż walczy z wakatami, może się okazać, że nie zdarzy się to tak szybko, jak chciałoby tego kierownictwo KGP.

DM, InfoSecurity24.pl