Jak co roku lipiec to czas, kiedy policjanci, ich bliscy oraz lokalna społeczność uczestniczą w obchodach Święta Policji. Przypada ono 24 lipca i wtedy odbywają się centralne uroczystości i główne obchody związane z tym świętem. Natomiast w komendach wojewódzkich, miejskich i powiatowych odbywają się one w terminach poprzedzających obchody święta z udziałem naczelnych władz państwowych. Na Warmii i Mazurach lokalne wydarzenia odbywają się w okresie od 3 do 21 lipca 2025 roku. W tym roku wyjątkowe, ze względu na rocznicę 100 lat od przyjęcia pierwszej kobiety do służby Policji Państwowej.
100 lat kobiet w Polskiej Policji
Ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. powołana została Policja Państwowa. I choć nie było żadnych formalnych przeszkód, by kobiety pełniły służbę w Policji, zawód policjanta uważano za profesję typowo męską i nie przyjmowano kobiet w policyjne szeregi. Początki Policji nie były łatwe - był to czas tworzenia się nowego państwa, a procesowi temu towarzyszyły przemiany gospodarcze, ekonomiczne oraz społeczne. Policjanci musieli mierzyć się z różnymi przestępstwami, które coraz częściej dotykały kobiet oraz dzieci. Mężczyźni nie do końca radzili sobie z takimi zagrożeniami, jak sutenerstwo czy handel kobietami i dziećmi. Pod wpływem rezolucji VI Międzynarodowego Kongresu w sprawie Zwalczania Handlu Kobietami i Dziećmi ówczesny minister spraw wewnętrznych – Cyryl Ratajski - 26 lutego 1925 roku polecił utworzyć policję kobiecą. Na czele brygady sanitarno-obyczajowej stanęła Stanisława Filipina Paleolog.
W 2025 roku minęło 100 lat od tego wydarzenia, które odmieniło oblicze formacji i dało podstawy do tego, jaką Polska Policja jest dziś.
"Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym Policji za kolejny rok służby i pracy"
Z okazji obchodów Święta Policji życzenia i podziękowania funkcjonariuszom i pracownikom Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego oraz ich rodzinom złożył insp. Mirosław Elszkowski Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie. Wyraził również podziękowania wobec wszystkich instytucji i służb, które współpracują z Policją w regionie na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.
Policjantki, policjanci, pracownicy i struktura garnizonu warmińsko-mazurskiej Policji
Służbę w garnizonie warmińsko-mazurskiej Policji pełni aktualnie ponad 3400 policjantów, w tym ponad 720 kobiet. Grono pracowników cywilnych tworzy 926 osób, z których 677 to kobiety.
Policjantki dziś pracują ramię w ramię ze swoimi kolegami w różnych pionach i na różnych stanowiskach. Dziś wstępując do służby muszą spełniać te same wymagania, co ich koledzy policjanci, a potem w służbie w taki sam sposób wywiązywać się ze stawianych przed nimi zadań, wykonując je zarówno na stanowiskach wykonawczych jak i kierowniczych.
Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie podlega w 19 komend w poszczególnych powiatach. W strukturze lokalnej znajduje się ponadto 17 komisariatów i 33 posterunki.
Świętujemy dzieląc się cennym darem
To już taka tradycja warmińsko-mazurskich policjantów, że jako element lipcowego święta, organizowana jest akcja krwiodawstwa. Mamy świadomość, że właśnie w tym okresie banki krwi potrzebują szczególnej aktywności krwiodawców. Do wzięcia udziału w lipcowej akcji krwiodawstwa zachęcają Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie oraz przewodniczący NSZZ Policjantów na Warmii i Mazurach, którzy również oddali krew w szczytnym celu.
Więcej na ten temat na stronie
Pamięć, która trwa – odsłonięcie tablicy ku czci poległych policjantów
W tym roku ważnym elementem obchodów Święta Policji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie była wyjątkowa uroczystość. W środę (16.07.2025) doszło do odsłonięcia tablicy upamiętniającej policjantów, którzy zginęli na służbie i zostali wpisani do Księgi Pamięci Komendy Głównej Policji. Każde z nazwisk na tablicy to historia poświęcenia, odwagi i służby drugiemu człowiekowi. To symboliczny gest pamięci wobec tych, którzy oddali życie w imię bezpieczeństwa innych.
Więcej na ten temat na stronie
Ślubowanie podczas obchodów Święta Policji w Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie
Z jednej strony stanęli „młodzi”, którzy dopiero będą się szkolić, by wkrótce zdobywać doświadczenie. Obok stanęli „starzy”, z których wielu ma takie doświadczenie, którym mogliby obdzielić cały pluton nowych policjantów. W obiekcie Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie podczas uroczystości związanej z obchodami Święta Policji spotkali i jedni i drudzy, w towarzystwie swoich bliskich i przełożonych oraz zaproszonych gości. Pierwsi otrzymali podziękowania i awanse, drudzy wypowiedzieli słowa roty ślubowania i dopiero rozpoczęli swoją przygodę z policyjnym mundurem.
Więcej na ten temat na stronie
Obchody Święta Policji na Warmii i Mazurach
Nawiązując do tradycji Policji Państwowej, w lipcu 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 24 lipca – Świętem Policji. Wtedy odbywają się centralne uroczystości i główne obchody związane z tym świętem. Natomiast w komendach wojewódzkich, miejskich i powiatowych odbywają się one w terminach poprzedzających obchody święta z udziałem naczelnych władz państwowych. W tym roku na Warmii i Mazurach lokalne wydarzenia odbywają się w okresie od 3 do 21 lipca. Coroczne obchody Święta Policji to okazja do wyjątkowego spotkania i zaprezentowania się mieszkańcom regionu.
08.07.2025 - KPP w Lidzbarku Warmińskim
17.07.2025 - KPP w Nowym Mieście Lubawskim
17.07.2025 - KPP w Bartoszycach