11 lipca 2025 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się posiedzenie Zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych. W spotkaniu uczestniczyli wiceministrowie Czesław Mroczek i Wiesław Szczepański.
W rozmowach udział wzięli szefowie formacji podległych MSWiA oraz przedstawiciele strony społecznej:
- nadinsp. Marek Boroń – komendant główny Policji;
- gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska – zastępca komendanta głównego Straży Granicznej;
- nadbryg. Wojciech Kruczek – komendant główny Państwowej Straży Pożarnej;
- płk SOP Krzysztof Król – zastępca komendanta Służby Ochrony Państwa;
- Rafał Jankowski – przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów;
- Sławomir Koniuszy - wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów;
- Bartłomiej Mickiewicz – przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”;
- Marcin Kolasa – przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej;
- Łukasz Kunek – przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian” oraz przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych;
- Krzysztof Hetman – przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa.
Kontynuacja dialogu i wspólne działania
Podczas posiedzenia omówiono stan realizacji zadań określonych w zarządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z października 2024 r. oraz w porozumieniu zawartym w marcu br. ze stroną społeczną. Dyskusja dotyczyła zarówno warunków pełnienia służby, jak i dalszych działań związanych z modernizacją formacji podległych MSWiA.
Poinformowano stronę społeczną, że 10 lipca br. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął (z rozbieżnościami) projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad zakwaterowania funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Ochrony Państwa oraz poprawy niektórych warunków pełnienia służby, który przewiduje m.in. wprowadzenie „świadczenia mieszkaniowego” dla funkcjonariuszy. Zaprezentowano też najważniejsze zmiany wprowadzone do projektu na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Omówiono stan prac nad projektem ustawy o Karcie Rodziny Mundurowej – zgodnie z zaleceniami Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu, przedstawiciele MON i MSWiA przeprowadzili robocze spotkania z przedstawicielami zainteresowanych ministerstw. Na podstawie ustaleń zostaną wypracowane dalsze rekomendacje co do zakresu projektowanej regulacji.
Ministerstwo poinformowało stronę społeczną o zaawansowaniu działań w zakresie przygotowania nowej edycji programu modernizacji na lata 2026–2029 oraz rozwiązań dotyczących uposażeń i świadczeń.
Omówiono również zrealizowane oraz planowane działania z zakresu promocji zdrowia wśród funkcjonariuszy służb resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Ministerstwo zadeklarowało utrzymanie stałego i konstruktywnego dialogu z przedstawicielami związków zawodowych.
Wspólne prace nad systemowymi rozwiązaniami
W trakcie spotkania omówiono również aktualny stan prac nad propozycjami rozwiązań prawnych i organizacyjnych, które mają służyć dalszemu usprawnieniu funkcjonowania służb oraz poprawie sytuacji funkcjonariuszy.
Przedstawiono wypracowane kierunki przyszłych działań w zakresie zmiany systemu uposażeń w służbach i stworzenia systemu motywacyjnego obejmujące m.in. wzmocnienie znaczenia stopnia służbowego oraz uproszczenie obowiązującej struktury dodatków do uposażenia.
MSWiA jest otwarte na uwagi i postulaty zgłaszane przez stronę społeczną i zamierza wspólnie wypracowywać najlepsze rozwiązania dla służb oraz ich funkcjonariuszy.
Kolejne posiedzenie Zespołu
Zgodnie z ustaleniami, prace Zespołu będą kontynuowane. Na kolejnym posiedzeniu omówione zostaną szczegółowe propozycje zmian oraz dalsze działania zmierzające do poprawy warunków pełnienia służby.
źródło: gov.pl