Funkcjonariusze odchodzący na emeryturę w styczniu lub w lutym 2023 r. zostali pozbawieni powszechnej waloryzacji uposażeń. Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w ścisłej współpracy z Kancelarią „Wróbel & Wilczek Adwokaci” przygotował rozwiązanie pozwalające na odzyskanie utraconej części emerytury. Zainteresowani funkcjonariusze muszą się jednak pospieszyć, bo roszczenie przedawnia się po 3 latach.
Na mocy specjalnej ustawy okołobudżetowej na rok 2023, żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze służb mundurowych odchodzący na zaopatrzenie emerytalne w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 28 lutego 2023 r. zostali pozbawieni waloryzacji uposażeń, która od 1 stycznia 2023 r. wyniosła 7,8% (kwota bazowa kształtująca ich przeciętne uposażenia wzrosła wówczas z 1614, 69 zł do 1740, 64 zł). NSZZ Policjantów uznał, że zapisy tej ustawy są niezgodne z Konstytucją i zaskarżył ją do Trybunału Konstytucyjnego.
Mimo że od tamtej pory upłynęło już ponad dwa lata, TK nie zdołał się tą sprawą zająć. Dużo lepszym refleksem, a przy okazji przychylnością wykazał się Sąd Pracy w Zielonej Górze. Zapadł tam bowiem wyrok korzystny dla jednego z funkcjonariuszy Straży Granicznej. Na kanwie tego właśnie wyroku Kancelaria Adwokacka Anny Wróbel-Łukaszewskiej i Magdaleny Wilczek, działając na zlecenie Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie opracowała kompleksowy algorytm postępowania, podejmując się jednocześnie reprezentowania funkcjonariuszy przed sądami.
Zainteresowani emeryci mają więc możliwość ubiegania się przed Sądem nie tylko o wyrównanie zaległego uposażenia i podniesienie podstawy wymiaru emerytury w związku z pozbawieniem ich prawa do waloryzacji, ale również mogą liczyć na profesjonalizm i wyjątkowo atrakcyjną cenę pełnomocnictwa. Warto też wspomnieć, że w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia wyrównane muszą być też inne świadczenia ze stosunku służbowego (m.in. odprawa emerytalna, nagroda jubileuszowa, ekwiwalent za urlop).
Emerytom, którzy są członkami NSZZ Policjantów i nieprzerwanie płacą składki FOP (Fundusz Ochrony Policjanta Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego), Kancelaria „Wróbel & Wilczek Adwokaci” poprowadzi sprawy w ramach tego funduszu, czyli bez jakichkolwiek dodatkowych opłat. Dla funkcjonariuszy niebędących członkami FOP, NSZZ Policjantów wynegocjował stawkę, którą zważywszy na charakter postępowań, najpierw przed organami Policji a potem – sądami (tzw. rozproszona kontrola konstytucyjna), można uznać za wręcz symboliczną. Panie Mecenas od wielu już lat zajmują się sprawami policjantów i wieloma sukcesami dowiodły swojej wyjątkowej skuteczności. Toteż rekomendacja właśnie ich Kancelarii nie jest przypadkowa. Pierwsze pozwy już trafiły na wokandy sądowe. Pozostałych zachęcamy, by nie przegapili swojej szansy.
Stosowne wnioski członkowie FOP mogą składać za pośrednictwem Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie, zaś pozostali emerytowani funkcjonariusze mogą się kontaktować bezpośrednio z adwokat Anną Wróbel-Łukaszewską nr tel. 609 610 881 i adwokat Magdaleną Wilczek nr tel. 603 588 180.
Biuro W-M ZW NSZZ Policjantów w Olsztynie