Dzisiaj /24 marca 2021′ o godz. 14/ w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym zainaugurowane zostaną szczepienia służb mundurowych przeciw COVID-19. Najpierw dawki otrzymają komendanci lub ich zastępcy, a potem ruszą szczepienia pozostałych funkcjonariuszy – zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. Wiceminister nadzorujący resortową służbę zdrowia, informację o szczepieniu służb przekazał mediom we wtorek wieczorem.
Jak podał, w inauguracji w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym w Warszawie wezmą udział komendanci służb podległych MSWiA – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa – lub ich zastępcy, a także zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej, która podlega resortowi sprawiedliwości.
“Najpierw dawki otrzymają komendanci i zastępca dyrektora, a potem ruszą szczepienia pozostałych funkcjonariuszy” – wyjaśnił wiceszef MSWiA.
Rejestracja na szczepienie wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy w Narodowym Programie Szczepień należą do grupy 1c, zaczęła się na początku marca. Wstępnie harmonogram zakładał, że ich szczepienia ruszą 22 lub 29 marca. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szefa KPRM, pełnomocnika rządu ds. programu szczepień Michała Dworczyka grupa ta ma być szczepiona preparatem AstraZeneca.
Zastępca szefa MSWiA Maciej Wąsik w rozmowie z PAP w pierwszej połowie marca powiedział, że w zależności od formacji służb mundurowych, liczba chętnych do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 waha się w granicach 60-70 procent. Jak podkreślił, te szczepienia są dobrowolne. “Nie możemy i nie chcemy wywierać żadnej presji. Myślę, że funkcjonariusze sami zdecydują” – dodał.
Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepiony był personel medyczny oraz osoby zatrudnione w placówkach całodobowej opieki. 25 stycznia ruszyły szczepienia populacyjne (w pierwszej kolejności seniorów, którzy ukończyli 70 lat).
Z ostatniego rządowego raportu wynika, że w Polsce przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymały ponad 3 mln osób, z czego ponad połowa została zaszczepiona także drugą dawką. W sumie w całym kraju podano ponad 5 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19.
źródło: nszzp.pl