Komunikat Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w sprawie ogólnokrajowej akcji protestacyjnej.
K O M U N I K A T
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w sprawie ogólnokrajowej akcji protestacyjnej
W związku z nieosiągnięciem porozumienia, które powinno zagwarantować spełnienie żądań skierowanych do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przez organizacje związkowe reprezentujące interes funkcjonariuszy służb mundurowych, Zarząd Główny NSZZ Policjantów podjął w dniu 27 czerwca 2018 r. decyzję o wszczęciu ogólnokrajowej akcji protestacyjnej, powołał Komitet Protestacyjny i przyjął harmonogram działań protestacyjnych oraz strategię dotyczącą dalszych negocjacji ze stroną rządową.
Decyzja o wszczęciu ogólnokrajowej akcji protestacyjnej przyjęta została jednogłośnie przy ponad siedemdziesięcioprocentowej frekwencji. Dowodzić to może o tym, że w sprawach najważniejszych dla naszego środowiska NSZZ Policjantów potrafi pokonać wewnętrzne podziały i wykazać niebywałą jedność.
W doborze form protestu, Zarząd Główny NSZZ Policjantów postawił w pierwszej kolejności na to samo, na co w referendum postawili policjanci. Od dnia 10 lipca 2018 r. uruchomione zostaną działania polegające na stosowaniu pouczeń w związku z ujawnianiem wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne. Związkowi zależy na tym, by w efekcie stosowania tej formy protestu zwiększył się udział pouczeń w stosunku do ilości nakładanych mandatów karnych. Ważne jest też to, żeby wszystko odbywało się z poszanowaniem obowiązujących przepisów, co zważywszy na suwerenność policjantów w ocenie każdej jednej sytuacji i doborze odpowiedniego środka, nie powinno przysparzać większych kłopotów. Nie oznacza to jednak, że
Zarząd Główny w ogóle nie przewiduje kłopotów, chociażby nieporozumień pomiędzy policjantami, którzy aktywnie włączą się w działania protestacyjne a ich przełożonymi. Najbardziej zależy tu Związkowi na zrozumieniu ze strony przełożonych i na unikaniu stosowania wszelkich formalnych i nieformalnych nacisków na swoich podwładnych. Zarząd Główny zobowiązał zarządy wojewódzkie do monitorowania sytuacji na terenie poszczególnych województw i do zapewniania wsparcia policjantom, którzy z powodu udziału w proteście zetkną się jakimiś represjami.
W harmonogramie działań protestacyjnych zawarte zostały wszystkie formy, które w mniejszym lub większym stopniu zaaprobowali policjanci biorący udział w referendum. Na wrzesień zostanie przygotowana manifestacja w Warszawie.
W przyjętym harmonogramie wymieniono cały katalog działań, po które Zarząd Główny zamierza sięgnąć, by skłonić stronę rządową do spełnienia postulatów, czyli podjęcia rzeczywistych działań naprawczych w Policji. Z ilu form protestu Zarząd Główny będzie zmuszony skorzystać w praktyce zależy tak naprawdę od podejścia Rządu do postulatów wymienionych w swojej wcześniejszej uchwale (95/VII/2018 z dnia 13 marca 2018 r.). Zarząd Główny nie wycofuje się z rokowań i liczy, że protesty mogą tylko pomóc w osiągnieciu porozumienia.
Podmiotem, który z ramienia Zarządu Głównego odpowiadać będzie za realizację wszystkich działań protestacyjnych, za kontynuowanie rokowań oraz za związaną z tym politykę informacyjną, w tym akcje o charakterze medialnym odpowiadać będzie Komitet Protestacyjny złożony z członków Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów i członków Zespołu Prasowego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. W ramach nadanych uprawnień Komitet Protestacyjny udzielał będzie m.in. instrukcji co do sposobu prowadzonych działań, koordynować będzie też działania podejmowane na poziomie poszczególnych garnizonów. Wszelkie komunikaty w tej sprawie zamieszczane będą na stronie Zarządu Głównego i stronach Zarządów Wojewódzkich bądź przesyłane za pośrednictwem właściwych Zarządów Terenowych.
Zgodnie z zapisami Statutu NSZZ Policjantów, konsekwencją podjętej akcji protestacyjnej jest oflagowanie jednostek Policji i oznakowanych radiowozów. Należy przy tym pamiętać, że oflagowanie nie jest formą protestu, tylko symbolem świadczącym o proteście. Z tego powodu flagi związkowe na budynkach i radiowozach powinny pozostać do momentu oficjalnego zakończenia protestu i podpisania porozumienia gwarantującego spełnienie przez Rząd postulatów.
Biuro Prasowe Zarządu Głównego NSZZ Policjantów