W ślad za decyzjami, jakie na swym piątkowym posiedzeniu podjął Krajowy Komitet Protestacyjny NSZZ Policjantów, w poniedziałek (16 grudnia 2024 r.) ukonstytuował się Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Komitet Protestacyjny. Jedną z najważniejszych decyzji było odwołanie się do opinii policjantów w sprawie doboru skutecznych działań protestacyjnych.
Od jutra do piątku, warmińsko-mazurscy policjanci mają się wypowiedzieć w sprawie form protestu, które zyskają ich największe poparcie i w których zamierzają wziąć udział. W ankiecie znalazły się nie tylko działania rekomendowane przez Krajowy Komitet Protestacyjny, ale też jedna rubryka, gdzie policjanci wskażą własny pomysł na „przekonanie” resortu do podpisania porozumienia gwarantującego realizację żądań zawartych w uchwale ZG NSZZ Policjantów Nr 56/VIII/2024 z dnia 19 listopada 2024 r.
Wojewódzki Komitet Protestacyjny zadecydował również, że od jutra (17 grudnia 2024 r.) w ramach protestu policjanci będą mogli stosować pouczenia zamiast mandatów karnych. O pouczeniu, czyli o zastosowaniu środka oddziaływania wychowawczego decyduje Kodeks Wykroczeń i policjant ujawniający to wykroczenie. Łagodniejsze podejście do sprawców wykroczeń będzie miało pewne wyjątki. W sposób bardziej surowy niż dotychczas policjanci zamierzają podchodzić do polityków, szczególnie tych, którzy chcąc uniknąć kary za wykroczenie będą się zasłaniać immunitetem parlamentarnym. NSZZ Policjantów zamierza takie przypadki poddawać pod osąd opinii publicznej.
O działaniach, jakie Wojewódzki Komitet Protestacyjny wprowadził na terenie garnizonu został powiadomiony Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie. W stosownym piśmie przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego poinformował Komendanta, że jednym z podstawowych obowiązków członka NSZZ Policjantów jest udział w akcjach protestacyjnych podejmowanych przez Związek (§ 14 ust. 4 Statutu NSZZ Policjantów). Z tego m.in. tytułu członek Związku nie może ponosić ujemnych następstw (§ 18 ust. 1 Statutu NSZZ Policjantów). Przewodniczący wskazał, że stosowną ochronę przewiduje ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 123.) w art. 23 i 25. Naruszenie tej zasady wiąże się z odpowiedzialnością karną z art. 26 ust. 1.
Wojewódzki Komitet Protestacyjny zauważył, że dotychczasowe działania protestacyjne, a szczególnie szeroka kampania informacyjna przynoszą już pewne rezultaty. Komendant Główny Policji uruchomił 200 mln zł z przeznaczeniem na zwiększenie puli świątecznych nagród dla policjantów i pracowników Policji a w najbliższy czwartek (19 grudnia 2024 r.) ma się odbyć kolejne posiedzenie ministerialno-związkowego Zespołu, na którym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawi dalsze propozycje. Przypomnijmy, że propozycje przedstawione w dniu 15 listopada 2024 r. nie zyskały akceptacji NSZZ Policjantów. Miejmy nadzieję, że czwartkowe propozycje dadzą szansę na osiągnięcie porozumienia.
Biuro Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów