Rząd skierował pod obrady Sejmu pakiet ustaw zwany„Tarczą Antykryzysową 3.0.” Celem projektowanej normy jest zapobieżenie negatywnym skutkom zmian gospodarczych wynikających z pandemii COVID-19.
Projektowana ustawa wprowadza między innymi uzupełnienie do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.). Uzupełnienie dotyczy usankcjonowania prawa do 100% uposażenia za okres nieobecności w służbie spowodowany poddaniem się obowiązkowej kwarantannie lub izolacji wraz z dodatkami o charakterze stałym.
Warto podkreślić, że dotychczas policja przyznawała pełne wynagrodzenie podczas kwarantanny, na podstawie przepisów ustaw pragmatycznych. Odbywało się tak dzięki interwencji NSZZ Policjantów. Po uchwaleniu przez Sejm i akceptacji przez Senat zaproponowanej przez rząd Tarczy 3.0., kwestia wypłaty pełnego wynagrodzenia za czas kwarantanny zostanie uregulowana w przepisach ogólnych i dotyczyć będzie wszystkich mundurowych formacji.
Pkt 1 i 2 Art. 4 oraz 4a
Pkt 3 Art. 4d
W związku z zaangażowaniem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do działań oraz Funkcjonariuszy służb, przy przeciwdziałaniu i zwalczaniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, skutkujących coraz liczniejszymi przypadkami zastosowania do obowiązku kwarantanny lub izolacji, wynikającymi z przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a także zachorowań żołnierzy na COVID-19, pozostających w związku z użyciem ich do działań przeciwepidemicznych, zasadne jest wprowadzenie przepisów wobec funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych wykonujących zadania służbowe związane z przeciwdziałaniem COVID-19, aby w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, za okres nieobecności w służbie spowodowany poddaniem się obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, przysługiwało im prawo do 100% uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym. W celu zapobiegania nadużywaniu ww. uprawnienia proponuje się, aby wykonywanie zadań służbowych związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 stwierdzał w rozkazie dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy pełni służbę oraz odpowiednio właściwy przełożony w przypadku funkcjonariuszy. Termin obowiązywania art. 4d został ustalony na ten sam dzień, z którym zaczął obowiązywać przepis art. 4c przyznający ubezpieczonym wykonującym zawód medyczny prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Punkt dotyczący głosowania Tarczy 3.0. (Druk sejmowy 344) znajduje się w porządku dzisiejszego posiedzenia Sejmu RP
źródło: nszzp.pl