Z każdą edycją ten turniej cieszy się co raz większym zainteresowaniem. W tym roku na boiska w Lidzbarku Warmińskim wybiegnie 36 drużyn z całego kraju, by rywalizować o podium IX Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn im. mł. asp. Marka Cekały o Puchar Komendanta Głównego Policji. Sportowa rywalizacja upamiętnia policjanta Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, który 22 lata temu zginął tragicznie, zastrzelony podczas służby przez bandytę.

Młodszy aspirant Marek Cekała - Referent Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, służbę w Policji rozpoczął 1 grudnia 1992 roku na stanowisku policjanta w Kompanii Prewencji KWP w Olsztynie. W 1997 roku ukończył kurs podoficerski w Szkole Policji w Słupsku. 30 czerwca 2000 roku został mianowany na stanowisku referenta w Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie. 17 sierpnia 2002 roku, pełniąc służbę patrolową w Mikołajkach, podjął pieszy pościg za trzema bandytami, którzy w barze miejskim oddając kilka strzałów z broni palnej zabili innego mężczyznę. Marek Cekała zginął podczas pościgu za sprawcami napadu podczas wymiany ognia. Bohaterski policjant pośmiertnie został odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant” i mianowany na stopień młodszego aspiranta.

2024 cekala tablica

Dwa lata temu, w dwudziestą rocznicę tego tragicznego zdarzenia, na budynku Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie zawisła pamiątkowa tablica, poświęcona pamięci poległego policjanta. To właśnie pod tą tablicą w środę (11.09.2024) spotkali się ci, którzy co roku wspominają tamto tragiczne wydarzenie. Złożenie kwiatów w tym miejscu jest również pierwszym elementem, inaugurującym IX Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn im. mł. asp. Marka Cekały o Puchar Komendanta Głównego Policji.

2024 cekala elszkowski

2024 cekala01

Honorowym patronatem imprezę objęli Komendant Główny Policji, Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wieczorem w Lidzbarku Warmińskim stawiły się wszystkie drużyny biorące udział w turnieju oraz brat poległego policjanta Andrzej Cekała z rodziną. Tam zostali powitani przez organizatorów i gospodarzy turnieju. W tym gronie znaleźli się m.in. insp. Mirosław Elszkowski Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, mł. insp. Sławomir Koniuszy Przewodniczący Zarządu WM NSZZ Policjantów, Jan Harhaj Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie, Dariusz Iskra Starosta Powiatowy w Lidzbarku Warmińskim, Tomasz Nykiel Zastępca Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego oraz Marek Chyl Wiceprzewodniczący Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego. W sposób szczególny powitany i wyróżniony został emerytowany policjant, a jednocześnie jeden z pomysłodawców i pierwszych organizatorów turnieju Piotr Krztoń.

2024 cekala sala

2024 cekala koniuszy

Turniej, który w tym roku zaplanowany został w dniach 11-13 września, to sportowa impreza, która od lat cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mundurowych pasjonatów piłki nożnej. Nic dziwnego, gdyż organizatorzy, a więc Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, Warmińsko - Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów, Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim oraz Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim dokładają starań, by wszyscy uczestnicy mile wspominali czas spędzony na sportowych rozgrywkach oraz pobyt na Warmii. Organizatorzy dbają również o pełen profesjonalizm tego przedsięwzięcia.

W sportowych zmaganiach w tym roku udział wezmą:

Drużyny kobiece:

• Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie
  • Akademia Policji w Szczytnie
  • Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku

Miejscem sportowej rywalizacji ponownie stały się boiska OSiR w Lidzbarku Warmińskim.

Rozgrywki grupowe w trzech kategoriach zaplanowane zostały na 12 września. Po wyłonieniu najlepszych drużyn fazy grupowej, rozegrana zostanie faza zasadnicza wraz z finałem rozgrywek w piątek 13 września. Tego też dnia o godz. 13:00 organizatorzy turnieju przewidzieli mecz pokazowy pomiędzy drużyną kadry kierowniczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie a przedstawicielami samorządu Lidzbarka Warmińskiego.

(tm), źródło: w-m.policja.gov.pl