Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się 20 lipca 2018' Centralne Obchody Święta Policji. W uroczystościach wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i szef MSWiA Joachim Brudziński.

Okolicznościowe wystąpienie wygłosił Komendant Główny Policji, który jednocześnie przywitał wszystkich gości.

Następnie prezydent Andrzej Duda i szef MSWiA Joachim Brudziński wręczyli medale i odznaczenia państwowe. Wręczono również wyróżnienia laureatom konkursu "Policjant, który mi pomógł" oraz medale "Młody Bohater" - odznaczenia wręczane dzieciom, które ocaliły bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób.

Kolejnymi punktami uroczystych obchodów była promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów WSPol w Szczytnie i uroczyste ślubowanie nowo przyjętych policjantów Komendy Stołecznej Policji.
Po promocji wystąpienie wygłosił prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda
Listy do policjantów skierowali marszałek Sejmu Marek Kuchciński i premier Mateusz Morawiecki.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podkreślił w swoim wystąpieniu, że na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać. "Chciałbym się skupić tutaj na dwóch słowach. Te słowa to: podziękowania i gratulacje" - powiedział minister do policjantów. Dziękował m.in. komendantowi głównemu za to, że polska policja cieszy się tak ogromnym zaufaniem obywateli. Gratulował również mianowanym tego dnia generałom, oficerom, nowym funkcjonariuszom, którzy zostali uroczyście uhonorowani.

"Decydując się na tę niezwykle trudną służbę, decydujecie się narażać własne życie i wasze zdrowie. Tu niezwykła jest rola waszych najbliższych. Drogie mamy, ojcowie, mężowie, żony, dzieci polskich policjantów, w pas się wam kłaniam" - powiedział szef MSWiA. Oświadczył także, że zawsze będzie stał murem za funkcjonariuszami, którzy są atakowani. Odniósł się również do finansowania policji i planowanych podwyżek. "Mam świadomość, że program modernizacji, te sześć miliardów, które popłyną do polskiej policji do 2019 roku, to kwota dalece niewystarczająca. Dziękuję związkowcom za to, że rozmawiamy. Drzwi mojego gabinetu są zawsze otwarte. Zawsze jestem gotowy" - zadeklarował. 

"Jak tylko pozwolą na to możliwości finansowe budżetu państwa, to nie poprzestaniemy na tym programie. Będziemy szukać nadal środków, bo nigdy ich nie jest za wiele. Jako politycy powinniśmy być skrzętni, oglądać każdy grosz publiczny dwa razy, zanim go wydamy, ale na jednym na pewno nie należy oszczędzać: na bezpieczeństwie(...) bo bezpieczniejszy i dobrze wyposażony funkcjonariusz policji to także bezpieczni obywatele" - powiedział minister.
"Proszę dobrego Boga, aby zawsze polski policjant mógł bezpiecznie wrócić do najbliższych" - dodał na koniec.
Uroczystości zakończyło złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza i uroczysta defilada pododdziałów Policji.

koniuszy swieto zyczeniaZe związkowym pozdrowieniem!   

Tegoroczne Święto Policji  zbiega się z 99. rocznicą powstania naszej Formacji,  a data 24 lipca nawiązuje do chlubnych tradycji  Policji Państwowej okresu międzywojennego,  gdzie etos służby miał swoje wymierne znaczenie.  

Tak jak i dziś, etos służby symbolizował wierność narodowi, wierność ojczyźnie  i był wyrazem najwyższej szlachetności.  Tak jak i dziś, etos służby okupowano życiem i kalectwem policjantów  ofiarnie wypełniających Rotę Ślubowania.   

W II Rzeczpospolitej Polskiej przejawem troski był prestiż  mający swój konkretny wymiar materialny.  Wszystkim tym, którzy w dniu Naszego Święta odwołują się do historycznych tradycji  Policji życzę konsekwencji, jaką prezentowali ich przedwojenni koledzy.  Dopiero wtedy współczesnym policjantom będzie lepiej.   

Sławomir Koniuszy  

Przewodniczący  ZW NSZZ Policjantów w Olszynie