10 marca 2018 roku Zarząd Terenowej Organizacji NSZZ Policjantów KWP w Olsztynie zorganizował wyjście do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, na spektakl „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.
Zaproszeni widzowie skorzystali z ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” przygotowanej po raz czwarty przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.
"Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego to arcydzieło polskiego dramatu. Jego główną postacią jest Konrad, bohater Dziadów Adama Mickiewicza. „Zamrożony w teatrze, budzi się w rzeczywistości 1902 r. Zastaje Polskę podzieloną na różne partie i stronnictwa, w bałaganie, w którym każdy chce mieć monopol na jedyną i słuszną prawdę. Namawia aktorów do grania sztuki narodowej”.
Reżyser tegorocznej premiery "Wyzwolenia" Krzysztof Jasiński mówił w wywiadach, że sztuka jest zdumiewająco aktualnym komentarzem do polskiej rzeczywistości. –„Wyspiański nawołuje do wyzwolenia z wewnętrznego zakłamania, myślenia stereotypami. Opis mentalny Polski z początku dwudziestego wieku nakreślony przez Wyspiańskiego w dramacie jest aktualny również dziś” - podkreślają twórcy olsztyńskiego przedstawienia „Wyzwolenia”.
Na deskach olsztyńskiego teatru dramat ożywa. Aktorzy nawiązują prawdziwą relację z publicznością, przez co obcowanie ze sztuką staje się unikalnym doświadczeniem, całkowicie odmiennym od oglądanie seansu w kinie czy telewizji. Wszyscy zaproszeni przez organizację związkową widzowie byli bardzo zadowolenie z takiej możliwości obcowania ze sztuką
Prapremiera „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego odbyła się na scenie Teatru im. J. Słowackiego w styczniu 1903 roku. Spektakl odnosił się bezpośrednio do ówczesnego dyskursu o patriotyzmie i polskiej kulturze, jak też do dziedzictwa dramaturgii epoki romantyzmu.
kom. Dorota Rak