12 czerwca 2023 r. w Starych Jabłonkach delegaci z organizacji związkowych zrzeszonych w Forum Związków Zawodowych wybrali swoich przedstawicieli na kolejną VI kadencję. Sądząc po tym na kogo postawiono, można powiedzieć, że kluczem wyborczym okazało się doświadczenie. Nad przebiegiem wyborów pod względem zgodności ze Statutem i ordynacją wyborczą czuwał wiceprzewodniczący GKR FZZ Krzysztof Balcer.
Na przewodniczącego Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych delegaci ponownie wybrali Sławomira Koniuszego z NSZZ Policjantów. Uzyskał on dużą przewagę nad swym kontrkandydatem Krzysztofem Świcińskim z OZZ PiP.
Delegaci wybrali też dziesięciu wiceprzewodniczących. Według liczby oddanych głosów w skład Prezydium Zarządu Wojewódzkiego weszli:
- Łukasz Abramski – NSZZ Policjantów
- Kamil Bachanowicz – NSZZ FiP Więziennictwa
- Adam Hajduczenia – ZZ Aktorów Polskich
- Elżbieta Butkiewicz – OZZ Pielęgniarek i Położnych
- Maciej Kuszilek – NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej
- Andrzej Tymecki – Porozumienia ZZ „Kadra”
- Krzysztof Bączek – Federacja ZZ Kolejarzy
- Sylwester Sieklicki – KZZ Pracowników ZUS „Niezależni”
- Ryszard Cibuch – ZZ „CelnicyPL”
- Radosław Trzeciak – NSZZ „Solidarność80”
Uchwały podjęte przez delegatów po wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących zadecydowały o tym, że członkiem Prezydium ZG pozostał Henryk Kołecki z NSZZ Policjantów. Wynika to z faktu, że Zarząd Wojewódzki utrzymał swoją rekomendację jeśli chodzi o jego udział w pracach Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, gdzie Henryk Kołecki zasiada wraz z Waldemarem Linowskim z ZZ Pracowników Warsztatowych.
W podobny sposób delegaci podeszli do pozostałych instytucji dialogu społecznego i zespołów, w których pracują przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych. Wiceprzewodniczącym Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (z racji pełnionej funkcji) pozostaje Sławomir Koniuszy, a jej członkami: Elżbieta Butkiewicz, Piotr Szejn, Andrzej Tymecki i Radosław Trzeciak. W Komitecie Monitorującym Fundusze Europejskie – Sławomir Koniuszy i Elżbieta Butkiewicz. W Zespole WRDS ds. Oświaty – Andrzej Tymecki i Zbigniew Sadza z Wolnego Związku Zawodowego Forum Oświata. W Zespole WRDS ds. Ochrony Zdrowia – Elżbieta Butkiewicz i Barbara Bonisławska. W Zespole WRDS ds. Dialogu i Polityki Społecznej – Adam Hajduczenia i Łukasz Żebrowski z Porozumienia Związków Zawodowych „Kadra”. W Zespole WRDS ds. Gospodarki – Krzysztof Bączek i Krzysztof Olsiński z NSZZ „Solidarność 80”.
Niewielkie zmiany delegaci wprowadzili w składach zespołów merytorycznych w ramach Zarządu Wojewódzkiego FZZ. W Zespole ds. Oświaty pozostają Andrzej Tymecki i Zbigniew Sadza, a w Zespole ds. Górnictwa i Energetyki – Krzysztof Olsiński, Radosław Święcicki z NSZZ „Solidarność 80” i Sławomir Saberniak z Ogólnokrajowego Zrzeszenia ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego. Zespołem, którego w poprzedniej kadencji nie było i którego zadaniem będzie podniesienie obecności Forum Związków Zawodowych w regionalnych mediach publicznych ma być Zespół Prasowy. Do jego składu wybrano Radosława Trzeciaka, Łukasza Abramskiego i Barbarę Bonisławską.
W regionie Warmińsko-Mazurskim Forum Związków Zawodowych pozostaje najliczniejszą centralą związkową, zrzeszając 23 organizacje i ponad 10,5 tys. związkowców. Dla porównania, drugie miejsce zajmuje NSZZ „Solidarność (152 organizacje i 9 tys. związkowców), a trzecie – OPZZ (10 organizacji i 1,1 tys. związkowców).
Jednym z ważniejszych tematów, który pojawił się w dyskusji była kwestia wyprowadzania dialogu społecznego poza ramy Rady Dialogu Społecznego oraz nierównego traktowania reprezentatywnych central związkowych przez organy państwowe. Delegaci odnieśli się zarówno do porozumienia, jakie Rząd podpisał z NSZZ „Solidarność , jak i do stanowiska, które na ten temat wyraziła przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias.
Zespół Prasowy W-M ZW FZZ w Olsztynie
poniżej galeria fotografii: