Słowo pouczenie od jakiegoś czasu robi niebywałą karierę, zwłaszcza w mediach. Z chwilą ogłoszenia protestu policjantów, który w pierwszym etapie miał dać do zrozumienia władzom, że na niedocenianiu funkcjonariuszy można się przejechać finansowo, w mediach temat stał się hitem.
Tak przewodniczący Zarządu Głównego, jak i szefowie struktur terenowych stali się najbardziej wyczekiwanymi gośćmi rozmaitych audycji, nie tylko informacyjnych. Z trudem udawało im się przemycać w programach nasze postulaty oraz uzasadnienie podjęcia, niełatwej przecież decyzji o wszczęciu protestu. Każdy, kto rozumie pragmatykę służby i obowiązującą w niej hierarchię, wie co mam na myśli. "Pierwszy to raz i daj Boże ostatni sprzeciwiłem się dyscyplinie" - tłumaczył w "Potopie" królowi Janowi Kazimierzowi swoją decyzję o porzuceniu komputu wojsk Radziwiłła, wzór wszelakich cnót żołnierskich - Michał Wołodyjowski.
Sęk w tym, że zdecydowana większość żurnalistów zupełnie nie rozumie, nie wyczuwa (nie ogarnia tematu - jak mówią moi synowie) pojęcia: rozkaz, służba. Musimy się pogodzić z tym, że media kierują się zupełnie innym systemem wartości. Liczy się oglądalność, bo z tego żyją. A wzrost oglądalności zapewni hitowa informacja, typu: "Od dzisiaj bez mandatów!", "Mandaty do lamusa", "Będą nas tylko pouczać" itp.
Nasi przedstawiciele występując w mediach wykonali kawał dobrej roboty, bo już w zasadzie przestali dziennikarze pisać i mówić o "strajku policjantów", "strajku włoskim". Poczęli korygować pierwsze informacje kierowane do kierowców i tonować nastroje, że to jednak nie będzie zupełne bezhołowie, bo tylko za drobne wykroczenia można się spodziewać pouczenia.
"Pouczenie to według Słownika Języka Polskiego - wskazówka dotycząca postępowania, mająca często charakter upomnienia.
Ciekawiej pouczenie wygląda w Słowniku Synonimów, trochę tego jest: bura, kazanie, kazanko, krytyka, nagana, napomnienie, opeer, ostrzeżenie, paternoster, przygana, reprymenda, ruga, skarcenie, upomnienie, uwaga, wciry, wygawor, wymówka, wytyk, żółta kartka, dyrektywa, dyrektywy, polecenia, przykazanie, rozporządzenie, ukaz, wskazówki, wytyczna, wytyczne, zalecenia, zalecenie, zarządzenia, iluminacja, natchnienie, objaśnienie, objawienie, obnażenie, odkrycie, odsłonienie, oświecenie, poinformowanie, rozjaśnienie, ujawnienie, ukazanie, unaocznienie, uprzytomnienie, uświadomienie, uzmysłowienie, zaprezentowanie, decyzja, dekret, dezyderat, dyspozycja, edykt, komenda, nakaz, ordynans, polecenie, postanowienie, postulat, prawo, pretensja, roszczenie, rozkaz, ultimatum, wymaganie, wymóg, zarządzenie, zlecenie, żądanie, dane, oznaka, podpowiedź, porada, rada, sugestia, wskazanie, aforyzm, konkluzja, maksyma, mądrość, morał, przytyk, strofowanie, upominanie, zmycie głowy, łajanie, monit, pareneza, przepis, uwaga krytyczna, wymówki, wyrzut, lekcja, szkoła, memento, pouczanie, umoralniająca nauka, zorientowanie, obserwacje, spostrzeżenia, uwagi, danie do słuchu, pogadanka, instruktaż, objaśnianie, udzielać wskazówek.
Z tej wyliczanki wybrałem "danie do słuchu" - może posłuchają. Kto? Już oni wiedzą...
Zaczęliśmy od Sienkiewicza to zakończyć nie wypada inaczej. Zapraszam do Galerii oflagowanych jednostek i pojazdów, których (przy pomocy Kazika Barbachowskiego) zamieściłem już cztery części - "Ku pokrzepieniu serc" - oczywiście.
Tekst i memy dla poprawienia humoru (jp)