Policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu zorganizowali festyn rodzinny dla najmłodszych mieszkańców miasta. To drugi tego typu piknik rodzinny, który podobnie jak w roku ubiegłym cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Komisariat odwiedziło kilkaset dzieci wraz z opiekunami. Każdy mógł zobaczyć przechadzającego się po placu i rozdającego słodkości ,,Biskupieckiego Beniusia”, skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, elektrycznego autka, zobaczyć policyjny sprzęt, wsiąść do radiowozu, nauczyć się podstaw udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, sprawdzić swoją wiedzę podczas zorganizowanych zabaw i łamigłówek, poczytać wierszowane opowieści o przygodach małej Poli, a w przerwie posilić się kiełbaską z grilla.

Policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu wyszli z inicjatywą stworzenia lokalnego programu profilaktyczno-edukacyjnego. Tak powstał „Biskupiecki Beniuś” - rzeźba zdobiąca Komisariat Policji w Biskupcu, który początkowo miał przyciągnąć uwagę najmłodszych w ramach programu profilaktycznego ,,Otwartych Jednostek Policji”. Imię wyłonione zostało w drodze konkursu, którego laureatką została 3-letnia dziewczynka o imieniu Małgosia. W ramach nagrody dziewczynka wraz ze swoimi rówieśnikami odwiedziła mury biskupieckiej jednostki Policji oraz ,,Pokój Małego Policjanta”, który działa tam od 2021 roku. W jednostce zorganizowany został również placyk ruchu drogowego dla najmłodszych, gdzie dzieci mogą spędzić czas na poznawaniu znaków drogowych i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Beniuś również co roku w ramach akcji ,,Bezpieczna droga do szkoły” uczy dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych jak unikać zagrożeń jakie najmłodsi mogą spotkać na swojej drodze. Zwieńczeniem prowadzonych działań profilaktycznych była organizacja już po raz drugi festynu ,,Smerfuj z policjantami”.

Festyn rodzinny został poprzedzony odprawą w Komisariacie Policji w Biskupcu, w której udział wzięli Z-ca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie nadkom. Barbara Krzyżewska, Komendant Komisariatu Policji w Biskupcu podinsp. Marcin Cydzik, p.o. Z-cy Komendanta Komisariatu Policji w Biskupcu kom. Adam Maciejewski, Komendant Komisariatu Policji w Dobrym Mieście kom. Katarzyna Moroz, Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wipsowo Mirosław Krawczyk, Kierownik Ośrodka Kuratorskiego Nr 1 w Biskupcu - Joanna Duchniewicz-Łach, Dowódca Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Olsztynie nadkom. Robert Paszkowski oraz Z-ca Dowódcy JRG 3 w Biskupcu st. kpt. Jakub Kowalski. W trakcie spotkania podinsp. Marcin Cydzik, podziękował gościom za dotychczasową współpracę na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnej, a także omówił plany współpracy na przyszłość.

Moc atrakcji czekała na dzieci i ich opiekunów na festynie pn. „Smerfuj z policjantami”, który odbył się w środę (31.05.2023 r.) punktualnie o godzinie 15-tej na placu Komisariatu Policji w Biskupcu. Na rodzinny piknik licznie przybyło kilkaset dzieci wraz z opiekunami. Dzięki organizatorom uczestnicy festynu mogli podziwiać sprzęt będący na wyposażeniu biskupieckiej jednostki policji - radiowozy, wykorzystywane podczas codziennej służby czy miasteczko ruchu drogowego, po którym dzieci mogły się poruszać samodzielnie wsiadając do elektrycznego autka.  Wszystko po to, aby przybliżyć najmłodszym specyfikę policyjnej służby.
Dla najmłodszych zorganizowano konkursy rysunkowe czy zabawy i łamigłówki, a dla miłośników serii wierszowanych opowieści o przygodach małej Poli przygotowane były książeczki profilaktyczne ,,Na ratunek Poli- Profilaktyka Smyka”. Bohaterka historii zabrała swoich czytelników w świat, w którym pokazuje na własnym przykładzie jak uniknąć niebezpieczeństwa, gdzie z opresji za każdym razem ratuje ją policjant.
Nie mogło również zabraknąć przechadzającego się po placu i rozdającego słodkości ,,Biskupieckiego Beniusia”. Każdy mógł liczyć na zdjęcie u jego boku. Funkcjonariusze zaprezentowali także specjalistyczne wyposażenie policjanta prewencji, biorącego udział w zabezpieczeniach meczów piłkarskich i zgromadzeń, czy też sprzęt Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, a także pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dodatkową atrakcją była dmuchana zjeżdżalnia, z której bez ograniczeń mogły korzystać wszystkie dzieci. Takie atrakcje zostały zapewnione przez współorganizatorów Komisariatu Policji w Biskupcu. Organizatorzy zadbali także o poczęstunek. Na gości czekała kiełbaska z grilla.

Organizatorzy II Pikniku Rodzinnego dziękują za liczne przybycie. Jedno jest pewne – wspólnie spędzony czas z pewnością pozostanie w pamięci najmłodszych na długo.

Współorganizatorem imprezy był ZT NSZZ Policjantów KP w Biskupcu przy wsparciu ZW NSZZP w Olsztynie.

(p.ż)

źródło: olsztyn.policja