W dniach 13-14.06.2018 r. na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach odbyły się Wojewódzkie Eliminacje do XVIII Kynologicznych Mistrzostw Policji. Celem zawodów było wyłonienie dwóch przewodników, stanowiących reprezentację garnizonu warmińsko-mazurskiego w Kynologicznych Mistrzostwach Policji, które odbędą się w dniach 04-07.09.2018 r. w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

W eliminacjach wzięło udział 7 psów wyszkolonych w kategorii patrolowo-tropiący ze swoimi przewodnikami, z następujących komend miejskich i powiatowych województwa warmińsko-mazurskiego:

KMP Olsztyn - 1) st. asp. Paweł Zych - pies LEPOR. 2) st. sierż. Adrian Kozakiewicz - pies LEGAN,

KMP Elbląg - 1) st. sierż. Maciej Dobrowolski - pies JAGA,

KPP Ełk - 1) st. sierż. Przemysław Gryziak - pies KSEON. 2) sierż. Daniel Buraczewski - pies JEPARD,

KPP Iława - 1) asp. Dariusz Lamkowski - pies LAK,

KPP Ostróda - 1) sierż. szt. Piotr Anuszewski - pies LAPID,

Przewodnicy brali udział w następujących konkurencjach: ogólne posłuszeństwo, praca węchowa oraz pościg za uciekającą osobą, która następnie dokonuje ataku na przewodnika. W pierwszej konkurencji przewodnik wspólnie z psem wykonywał podstawowe elementy posłuszeństwa. Na polecenie przewodnika pies musiał poruszać się w marszu oraz biegu przy jego lewej nodze, a także pozostawać w miejscu w pozycjach „siad” i „waruj”. Konkurencja związana z pracą węchową wymagała od psa podjęcia tropu śladu człowieka torowanego na różnorodnym podłożu o długości do jednego kilometra oraz odnalezienia na ścieżce śladu pięciu ukrytych przedmiotów.

Trzecia konkurencja dotycząca pościgu za uciekającą osobą była dla psów oraz ich przewodników najbardziej wymagająca. W tej konkurencji po wcześniejszym wezwaniu przewodnika do zatrzymania osoby, psy musiały podjąć bezpośredni pościg za uciekającym pozorantem, a następnie odeprzeć atak pozoranta z niebezpiecznym narzędziem. Po obezwładnieniu pozoranta i zabezpieczeniu niebezpiecznego narzędzia przewodnik z psem wykonywali konwój zatrzymanej osoby.

Po dwudniowych zmaganiach najlepszym psem województwa warmińsko-mazurskiego wyszkolonym w kategorii patrolowo-tropiący okazał się LAK z KPP w Iławie wspólnie ze swoim przewodnikiem asp. Dariuszem Lamkowskim. Drugie miejsce zajął pies LEGAN  z przewodnikiem st. sierż. Adrianem Kozakiewiczem z KMP w Olsztynie,  natomiast trzecie miejsce pies LAPID ze swoim przewodnikiem sierż. szt. Piotrem Anuszewskim z KPP w Ostródzie.

Zwycięzcy Wojewódzkich Eliminacji do XVIII Mistrzostw Kynologicznych Policji otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Tomasza Klimka oraz puchary, których fundatorem był Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Olsztynie.

asp. szt. Roman Gancarz