„Na dziś mam 2 600 wakatów. Są jednostki, w których jest to poziom 30 procent. Natomiast tak naprawdę większość – jeżeli chodzi o braki – oscyluje w granicach 25 procent. Oczywiście mówię o wartości maksymalnej, bo w niektórych komórkach te liczby są mniejsze” – powiedział w rozmowie z InfoSecurity24.pl komendant stołeczny Policji inspektor Dariusz Walichnowski. Jak dodał, „takiej liczby wakatów nie było od wielu lat”. W rozmowie z redakcją szef KSP odniósł się także do nowych pomysłów naboru do służby, zapowiadanego dodatku mieszkaniowego, zmian systemowych w garnizonie oraz przestępczości obcokrajowców w stolicy.
Ważny postulat, podnoszony już od wielu lat, czyli podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie dotyczącym sposobu finansowania Policji przez powiązanie jej budżetu z produktem krajowym brutto został pozytywnie przyjęty i skierowany do Rady Ministrów.
Więcej o: O finansowaniu policji z PKB i broni czarnoprochowej
W dniach 25-30 marca odbywały się Mistrzostwa Europy w sportach siłowych organizowane przez federację Xtreme Powerlifting Coalition. Znakomicie na tych zawodach, zdobywając mistrzostwo Europy, wypadł gołdapianin Karol Prawdzik, sierżant sztabowy Policji, funkcjonariusz gołdapskiej KPP.
Dbałość o bezpieczeństwo wewnętrzne to m.in. równe traktowanie służb pod względem uposażeń i świadczeń. Takiemu celowi podporządkowano proces rokowań i negocjacji mający zniwelować dystans, jaki dzieli funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy pod względem świadczeń socjalnych. Problem w tym, że na dzień dzisiejszy zapomniano o celnikach.
Resort spraw wewnętrznych i administracji przygotował projekt wprowadzający do mundurowej rzeczywistości dodatek mieszkaniowy. Z dokumentu, do którego dotarła redakcja InfoSecurity24.pl, wynika jednak, że zmian będzie więcej. Dotyczą one m.in. tzw. dojazdówki, ale też uposażenia zasadniczego w Straży Granicznej oraz świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy służb specjalnych. Wiemy też, według jakiego klucza MSWiA ma zamiar rozdzielać mieszkaniówkę.
21 marca, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, od lat kojarzony jest przez uczniów z nieoficjalnym świętem dnia wagarowicza. Zdarza się, że w tym dniu dzieci i młodzież bez wiedzy nauczycieli i opiekunów prawnych samowolnie opuszczają teren szkoły, aby świętować ten czas na łonie natury. Funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie w trosce o bezpieczeństwo uczniów, przygotowali dla nich wyjątkowe, alternatywne dla dnia wagarowicza, przedsięwzięcie pn. „Dzień z policjantami”.
Więcej o: Dzień z policjantami alternatywą dla Dnia Wagarowicza
W dniach 10-11 marca 2025 r. w Hotelu Azzun Orient SPA & Wellnes w Kromerowie policjantki oraz pracownice Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego uczestniczyły w wyjątkowym przedsięwzięciu edukacyjnym. To wydarzenie organizowane od wielu lat w marcu, w tym roku miało szczególny charakter – wiązało się z obchodami 100-lecia kobiet w Policji. Szkolenie odbyło się pod hasłem „Kobiecość bez pauzy” – work-life balance i skuteczne metody zarządzania stresem”. Do udziału w wydarzeniu zostały zaproszone również podopieczne Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.
Więcej o: „Kobiecość bez pauzy” - edukacyjne przedsięwzięcie z okazji 100-lecia kobiet w Policji
Drogie Panie, Szanowne Koleżanki,
Z okazji Dnia Kobiet oraz wyjątkowego jubileuszu 100-lecia Policji Kobiecej składam Wam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i spełnienia – zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.
Sto lat temu kobiety po raz pierwszy oficjalnie wstąpiły w szeregi Policji, torując drogę kolejnym pokoleniom funkcjonariuszek. Dziś trudno sobie wyobrazić naszą formację bez Waszego profesjonalizmu, zaangażowania i determinacji. Służycie na równi z mężczyznami, podejmując te same wyzwania, często łącząc trudną pracę z rolą matek, córek, żon i partnerek. Wasza siła i poświęcenie zasługują na najwyższy szacunek i uznanie.
Dziękuję Wam za to, że każdego dnia udowadniacie, iż służba w Policji to nie tylko obowiązek, ale także misja realizowana z pasją i ogromnym oddaniem. Dzięki Wam nasza formacja zyskuje nie tylko na skuteczności, ale także na wrażliwości i empatii, które są nieocenione w budowaniu relacji ze społeczeństwem.
Życzę Wam, abyście zawsze czuły się doceniane, wspierane i otaczane życzliwością. Niech każdy dzień przynosi Wam satysfakcję, dumę z własnych osiągnięć oraz wiele powodów do uśmiechu. Niech nie zabraknie w Waszym życiu sukcesów, zarówno zawodowych, jak i osobistych, a także czasu na realizację własnych pasji i marzeń.
Wszystkiego najlepszego!
Z wyrazami szacunku i uznania,
Rafał Jankowski
Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
"Warto też zwrócić uwagę na to, co się dzieje w służbach MSWiA. Policja ma znacznie większy problem z wakatami niż ABW. I nie ukrywam, że rozmawiałem z ministrem Siemoniakiem i ministrem Mroczkiem o tym, by stworzyć stabilny system finansowania tych formacji na wzór wojska." - mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Marek Biernacki, przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.
Więcej o: Biernacki o reformach, działaniach Rosji i współpracy wywiadowczej
Po miesiącach intensywnych rozmów pomiędzy stroną rządową a przedstawicielami związków zawodowych, udało się osiągnąć porozumienie, które znacząco wpłynie na warunki służby funkcjonariuszy podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. W czwartek, w obecności ministra Tomasza Siemoniaka oraz Rafała Jankowskiego Przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, dokument został oficjalnie podpisany.
Więcej o: Porozumienie podpisane – ważne zmiany dla funkcjonariuszy służb mundurowych
Kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji podpisało z przedstawicielami związków zawodowych służb podległych MSWiA porozumienie w sprawie poprawy warunków służby. „Bardzo ważny dzień. Mamy porozumienie, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie miesiące” – powiedział szef resortu Tomasz Siemoniak. Porozumienie zakłada m.in. wprowadzenie dodatku mieszkaniowego dla funkcjonariuszy. „Jeśli chodzi o roczne koszty dodatków mieszkaniowych, to jest to między 1,8 a 2,2 miliarda złotych” – dodał minister.
Więcej o: „To bardzo ważny dzień". Na co MSWiA umówiło się z funkcjonariuszami?
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak i przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi podpisali w czwartek porozumienie w sprawie poprawy warunków służby.
Więcej o: MSWiA porozumiało się z "mundurówką". Wynegocjowali podwyżkę świadczeń
Z informacji, do jakich dotarło InfoSecurity24.pl, wynika, że NSZZ Policjantów podjęło w środę decyzję o zwieszeniu protestu i podpisaniu porozumienia z resortem spraw wewnętrznych i administracji. Jak mówi, w rozmowie z redakcją Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZP „długo to trwało, ale najważniejsze, by sprawy załatwiać przy stole”. Jak dowiedział InfoSecurity24.pl, porozumienie z MSWiA podpiszą też przedstawiciele NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.
Policyjny związek zawodowy zawiesił w środę akcję protestacyjną. Jak dowiedział się reporter RMF FM, w czwartek ma podpisać z szefem MSWiA porozumienie w sprawie swoich postulatów. Trzonem są ustalenia dotyczące świadczeń mieszkaniowych.
Więcej o: RMF24: Policyjny związek zawodowy zawiesza protest
Strona 1 z 187