Pomagamy i chronimy – również przy okazji obchodów Święta Policji. To już taka tradycja warmińsko-mazurskich policjantów, że jako element lipcowego święta, organizowana jest akcja krwiodawstwa. Mamy świadomość, że właśnie w tym okresie banki krwi potrzebują szczególnej aktywności krwiodawców. Do wzięcia udziału w lipcowej akcji krwiodawstwa zachęcają Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie oraz przewodniczący NSZZ Policjantów na Warmii i Mazurach, którzy również oddali krew w szczytnym celu.
W czwartkowej (10 lipca 2025 r.) agendzie Stałego Komitetu Rady Ministrów pojawił się wreszcie wyczekiwany przez funkcjonariuszy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad zakwaterowania funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Ochrony Państwa oraz poprawy niektórych warunków pełnienia służby. Po przyjęciu przez Komitet, dokument stanie się rządowym projektem ustawy i trafi na szybką ścieżkę legislacji.
Więcej o: Koniec spekulacji nt. świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy.
Informujemy, że Postanowieniem z dnia 3 lipca 2025 r. Trybunał Konstytucyjny przyjął i nadał dalszy bieg wnioskowi Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów z siedzibą w Warszawie. Wniosek dotyczy zbadania zgodności przepisów regulujących tzw. dyżury domowe funkcjonariuszy Policji z Konstytucją RP oraz dyrektywami Unii Europejskiej.
Policjanci dostaną po 2000 zł brutto nagrody z okazji Święta Policji. To efekt interwencji związków zawodowych, które przekonały Komendanta Głównego, by środki z nieobsadzonych wakatów trafiły do funkcjonariuszy.
Więcej o: 2000 zł z okazji nadchodzącego święta. Sukces związków zawodowych
W trzecim dniu poszukiwań Tadeusza Dudy sieć obiegły zdjęcia funkcjonariuszy policji w nietypowych strojach. Wyposażenie uczestników obławy wywołało pytania o zasoby służb. — To pokazuje, że państwo nie stanęło na wysokości zadania — ocenia w rozmowie z "Faktem" mł. insp. Andrzej Szary, wiceprzewodniczący NSZZP. Podkreśla, że "trzeba oddać ogromny szacunek tym policjantom". — Nie patrzą na to, czy są dobrze wyposażeni, tylko działają — zauważa.
Więcej o: Burza wokół zdjęć z obławy. Wiceszef NSZZP: państwo nie stanęło na wysokości zadania
W dniach 9–15 czerwca 2025 roku we Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Europy federacji WPC (World Powerlifting Congress) w sportach siłowych, obejmujących trójbój siłowy, wyciskanie sztangi leżąc (bench press) oraz martwy ciąg (deadlift). W zawodach wzięło udział ponad 560 zawodników z 13 krajów, w tym m.in. z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Węgier, Niemiec, Francji i Finlandii.
Więcej o: Karol Prawdzik – policjant z pasją i mistrzowską formą na Mistrzostwach Europy WPC
W ubiegłym tygodniu w Genewie, w Pałacu Narodów, zakończyła się 113. Sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy, organizowana przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP). W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele rządów, pracodawców i pracowników ze 187 państw członkowskich.
Więcej o: Polska delegacja na 113. Sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy MOP
W dniu 5 czerwca 2025 roku Rafał Jankowski Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów wystosował do Komendanta Głównego Policji, nadinspektora Marka Boronia, oficjalne pismo z wnioskiem o przesunięcie środków z niepełnego zatrudnienia na zwiększenie funduszu nagród dla policjantów.
W dniu 17 czerwca br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się kolejne spotkanie robocze dotyczące realizacji zapisów porozumienia z dnia 6 marca 2025 r., zawartego pomiędzy związkami zawodowymi służb mundurowych a stroną rządową. Spotkaniu przewodniczył Wiceminister MSWiA Wiesław Szczepański, a wzięli w nim udział dyrektorzy departamentów MSWiA, przedstawiciele wszystkich central związkowych działających w resorcie oraz wiceszefowie ds. logistyki poszczególnych formacji. Policję reprezentował Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Rafał Kochańczyk. Z ramienia NSZZ Policjantów obecni byli Przewodniczący Zarządu Głównego Rafał Jankowski oraz Przewodniczący ZW NSZZP województwa łódzkiego Krzysztof Balcer.
Więcej o: Komunikat Zarządu Głównego NSZZ Policjantów po spotkaniu w MSWiA – 17 czerwca 2025 r.
Reprezentanci garnizonu warmińsko-mazurskiego odnieśli dwa znaczące sukcesy na krajowej i międzynarodowej arenie piłkarskiej. Reprezentacja Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zdobyła Puchar Komendanta Głównego Policji podczas „Mundialu Uniejów 2025”. Z kolei drużyna IPA Region Olsztyn składająca się z członków Warmińsko-Mazurskiej Grupy Wojewódzkiej IPA dotarła do ćwierćfinał Pucharu Świata Policjantów w Piłce Nożnej w Grecji.
12 czerwca 2025 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odbyło się ważne spotkanie przedstawicieli strony związkowej z wiceministrami Wiesławem Szczepańskim i Czesławem Mroczkiem. Głównym tematem rozmów była nowa propozycja tzw. „mnożników lokalizacyjnych”.
Więcej o: Spotkanie z Wiceministrami MSWiA w sprawie mnożników lokalizacyjnych
Program Karta Mundurowa w zaledwie półtora roku zyskał ogromne zainteresowanie środowiska służb mundurowych. Zarejestrowanych użytkowników jest już ponad 100 tysięcy – co oznacza, że niemal co dziesiąty funkcjonariusz w Polsce korzysta z tego bezpłatnego rozwiązania.
Z okazji przekroczenia liczby 100 000 użytkowników, Karta Mundurowa uruchamia w czwartek 12 czerwca specjalną akcję rabatową, w której partnerzy programu zwiększają swoje zniżki wyłącznie dla posiadaczy Karty Mundurowej.
Nawet podwojone rabaty dla mundurowych
Więcej o: Rusza 7-dniowa akcja z rekordowo wysokimi zniżkami dla mundurowych
„Nie pamiętam, kiedy tak duże pieniądze, zostały przeznaczone dla funkcjonariuszy. Ten dodatek to coś, o czym mówiliśmy od 20 lat” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.
Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce zawód policjanta, strażnika granicznego oraz funkcjonariusza służby więziennej w Unii Europejskiej zostanie uznany za profesję wysokiego ryzyka oraz objęty większą ochroną prawną. Projekt odpowiedniej dyrektywy przygotowali europarlamentarzyści, a Parlament Europejski zajmie się nim najprawdopodobniej po wakacjach. Dokument zakłada m.in., że atak na funkcjonariuszy będzie uznany za przestępstwo o charakterze europejskim – europrzestępstwo. Wśród zapisów znalazły się również punkty dotyczące obniżenia wieku emerytalnego, rekompensaty finansowej oraz skróconego czasu pracy.
Więcej o: Funkcjonariusze pod większą ochroną. UE pracuje nad specjalną dyrektywą
Strona 1 z 189