W Komendzie Głównej Policji przeprowadzono audyt, którego celem - jak podkreślono - było określenie wyzwań przed jakimi stoi największa formacja mundurowa w Polsce. Przeprowadzona kontrola wykazała m.in braki kandydatów do służby, ale też trudności z pozyskiwaniem funkcjonariuszy i pracowników ze specjalistyczną wiedzą. Istotnym problemem jest też mała konkurencyjność służby i pracy w Policji, ale także „spłaszczenie uposażeń i wynagrodzeń, niski poziom środków przyznawanych na nagrody finansowe oraz nieatrakcyjność odpłatności za czas służby ponadnormatywnej”.

Audyt w Komendzie Głównej Policji rozpoczęto na początku tego roku na polecenie komendanta głównego inspektora Marka Boronia. „Jego celem było określenie stanu formacji oraz stojących przed nią wyzwań - zarówno w sferze materiałowo-technicznej, osobowej, prawnej, jak i wizerunkowej” - podała KGP.

„Pierwszym z wyzwań jest niewątpliwie utrzymująca się liczba wakatów. Obecnie nie tylko brakuje kandydatów do służby, ale występują też trudności z pozyskiwaniem funkcjonariuszy i pracowników ze specjalistyczną wiedzą. Z analizy wynika także, że wyższy odsetek wakatów i większe problemy z naborem do służby występują w jednostkach organizacyjnych Policji na zachodniej granicy państwa niż po stronie wschodniej. Związane jest to z bezpośrednim, łatwym dostępem do zachodnioeuropejskiego rynku pracy oraz możliwością uzyskania wyższych dochodów”- czytamy.

Jak wskazują policjanci, braki kadrowe w największej formacji skutkują przede „wszystkim zmniejszoną liczbą policjantów kierowanych do służby, zwiększonym czasem reakcji na zdarzenie, wydłużonymi terminami realizowanych czynności służbowych oraz spadkiem jakości realizowanych zadań”. „Wszystko to przekłada się na spadek poczucia bezpieczeństwa obywateli, a wewnątrz formacji na obciążanie dodatkowymi obowiązkami pozostających w służbie funkcjonariuszy” - zaznacza KGP. Policjanci dodali przy tym, że „nie bez znaczenia są także odejścia ze służby stosunkowo młodych, lecz doświadczonych policjantów”.

Audyt wykazał również niedobory w wyposażeniu sprzętowym i umundurowaniu policjantów. Chodzi m.in. o kamery nasobne, paralizatory, mobilne terminale noszone (MTN) oraz sprzęt PZ (dla pododdziałów zwartych Policji). „Ponadto niedobory oraz wysoki stopień wyeksploatowania występują w sprzęcie transportowym – łodziach i pojazdach służbowych oraz bezzałogowych statkach powietrznych, jak również w sprzęcie biurowym, informatycznym i urządzeniach wykrywających oraz identyfikujących substancje niebezpieczne” - wylicza KGP.

„Podczas audytu stwierdzono m.in. niedofinansowanie zakupu narzędzi niezbędnych do realizacji podstawowych zadań w sposób zapewniający pożądany stan funkcjonowania utrzymywanych systemów teleinformatycznych m.in. związanych z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa oraz niekompatybilność wykorzystywanego sprzętu i systemów oprogramowania. Wyzwaniem jest także brak rozbudowy teleinformatycznych systemów niejawnych w komisariatach Policji i niedostępność narzędzi (programów) do realizacji zadań służbowych, a także ograniczona infrastruktura internetowa uniemożliwiająca przesył plików o dużej objętości” - czytamy.

KGP zwraca też uwagę na niewystarczającą liczbę miejsc w szkołach Policji w stosunku do faktycznych potrzeb szkoleniowych. „W tej sytuacji ustawowo wprowadzona konieczność odbycia szkolenia zawodowego podoficerskiego, aspiranckiego i oficerskiego wydłuża awans zawodowy. Na liczbę prowadzonych szkoleń mają też niewątpliwie wpływ braki kadrowe w szkołach Policji” - podaje Policja.

„Prowadzona jest stosunkowo niewielka liczba wysokospecjalistycznych przedsięwzięć szkoleniowych. Wyzwaniem są także brak sal i obiektów sportowych w jednostkach terenowych Policji do realizacji zajęć z technik i taktyki interwencji oraz niska atrakcyjność szkoleń w ramach lokalnego doskonalenia zawodowego, z wykorzystaniem własnych zasobów kadrowych” - wskazuje Komenda Główna Policji.

Problem stanowi też - jak podano - „mała konkurencyjność służby i pracy w Policji, ale także spłaszczenie uposażeń i wynagrodzeń, niski poziom środków przyznawanych na nagrody finansowe oraz nieatrakcyjność odpłatności za czas służby ponadnormatywnej”.

Jak dodano, po przeprowadzaniu audytu, Komenda Główna Policji pracuje już nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić m.in. do „zwiększenia doboru do służby, modyfikacji sposobu szkolenia i doskonalenia zawodowego oraz wypracowania przejrzystych zasad awansowania i ścieżki kariery zawodowej policjanta”.

źródło: InfoSecurity24.pl