allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

Zarobki w służbach mundurowych

zarobki ikoSłużbom mundurowym przysługują pewne przywileje, które są związane zwłaszcza z wiekiem emerytalnym. Jednak w praktyce różnie bywa z tymi przywilejami.

 

Praca w policji to daje pewne uprawnienia, które nie są dostępne dla przedstawicieli innych zawodów. Chodzi m.in. o tzw. mundurówkę, dodatki za staż pracy oraz o wcześniejszą emeryturę.

Jak się okazuje, wiele z tych bonusów to jednak mity, a bycie policjantem nie jest już taką atrakcją.

- Policjanci mają takie same uprawnienia, jak wszyscy inni pracownicy. Otrzymują równowartość za umundurowanie, tak jak osoby, które pracują w zakładach, gdzie potrzebna odzież roboczą czy zwrot kosztów dojazdu. Natomiast mają też prawo do mieszkania służbowego, którego w rzeczywistości często nie otrzymują – mówi Andrzej Szary, szef związku zawodowego policjantów w Wielkopolsce. 

W tej kwestii porównaliśmy sytuację policjantów i żołnierzy. Funkcjonariusz policji, który zrezygnuje z mieszkania, którego nie otrzymuje, dostaje ok. 4,5 tys. zł. Żołnierz zawodowy w takiej samej sytuacji może liczyć na jednorazowe świadczenie ok. 80 tys. zł.

A co z systemem emerytalnym? Choć policjanci mają prawo na emeryturę przejść wcześniej, to w tej chwili okres służby jest wydłużony (kiedyś wystarczyło, by funkcjonariusz przepracował 15 lat). Aktualnie funkcjonariusze, którzy zaczęli służbę po 1 stycznia 2013 roku będą mogli przejść na emeryturę po 25 latach służby i jeśli ukończą 55 rok życia.

Sprawdź, ile zarabia się w służbach mundurowych w Wielkopolsce! 

Jeśli nie podano inaczej, zarobki uwzględniono w kwotach netto.

Dane do wykresu zebrali dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" i tygodników regionalnych.

Autor: Łukasz Cieśla, Joanna Labuda
Źródło: http://plus.gloswielkopolski.pl

 

Aktualności Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

Serwis informacyjny oficjalnej strony Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, najświeższe wiadomości i wydarzenia. Zarząd Główny jest centralnym organem NSZZ Policjantów – organizacji z tradycjami sięgającymi początków odradzającej się państwowości polskiej i całego dwudziestolecia międzywojennego (1918 - 1939) oraz działań towarzyszących zrywowi solidarnościowemu 1980 - 1981...