Dbałość o bezpieczeństwo wewnętrzne to m.in. równe traktowanie służb pod względem uposażeń i świadczeń. Takiemu celowi podporządkowano proces rokowań i negocjacji mający zniwelować dystans, jaki dzieli funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy pod względem świadczeń socjalnych. Problem w tym, że na dzień dzisiejszy zapomniano o celnikach.
W dniu 26 marca 2025 r. odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w Olsztynie. Jednym z punktów porządku obrad były porozumienia, które związki zawodowe działające w służbach podległych resortom Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Sprawiedliwości, podpisały z właściwymi ministrami w celu poprawy warunków służby. Takiego porozumienia nie osiągnął do tej pory Związek Zawodowy „CelnicyPL”. Oznacza to, że dla funkcjonariuszy KAS nie przewidziano świadczenia mieszkaniowego, z którego skorzystają policjanci, strażacy, strażnicy graniczni i funkcjonariusze Służby Więziennej. Wojewódzka Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w Olsztynie wypowiedziała się na ten temat krytycznie, uchwalając stanowisko wzywające Ministra Finansów do naprawienia tego błędu.
Oprócz równouprawnienia funkcjonariuszy służb mundurowych, Rada Federacji zajęła się tematem niekonstytucyjności specustawy okołobudżetowej z 2023 r. Chodzi o funkcjonariuszy, którzy w styczniu i lutym 2023 r. roku przeszli na zaopatrzenie emerytalne i nie objęła ich waloryzacja uposażeń wprowadzona z mocą od dnia 1 stycznia 2023 r. Ta część obrad odbyła się z udziałem adwokatek z Kancelarii „Wróbel & Wilczek Adwokaci” (http://adwokaciww.pl/), która na zlecenie związków zawodowych będzie reprezentować interes funkcjonariuszy przed sądami.
Sławomir Koniuszy