Przedstawiciele służb mundurowych podległych MSWiA oraz resortowi sprawiedliwości domagają się waloryzacji uposażeń co najmniej na poziomie tegorocznej inflacji - informuje RMF MF.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych napisała do premiera Mateusza Morawieckiego list w sprawie waloryzacji, ostrzegając przed masowym przechodzeniem funkcjonariuszy na emeryturę.

Ze Służby Więziennej odejść zamierza do 70 proc. funkcjonariuszy, którzy mają ponad 15 lat służby - wynika z przeprowadzonej w SW ankiety. Oznaczałoby to rezygnację ok. 5 tys. osób.

W rozmowie z RMF FM również szef strażackiego związku Florian Krzysztof Oleksak przekazał, że zapytań dotyczących odejścia na emeryturę jest więcej niż w poprzednich latach. Podobnie jest w Straży Granicznej. Powołując się na przewodniczącego związku strażników granicznych Marcina Kolasę stacja podała, że służbę chcą opuścić najbardziej doświadczeni funkcjonariusze. Kolasa powiedział, że realizacja postulatów może spowodować, że "funkcjonariusze przemyślą to i nie odejdą".

źródło: rp, rmf.fm