Ustalenie wysługi lat, będącej składnikiem uposażenia zasadniczego policjanta nie zawsze bywa tak łatwe, jak mogłyby wskazywać na to przepisy. Sporo na ten temat mogą powiedzieć ci, którzy po ukończeniu 16 lat życia pomagali swoim rodzicom w gospodarstwie rolnym i nie od razu zaliczono im ten okres do wysługi, od której uzależniona jest wysokość ich policyjnego uposażenia.

Problem z prawidłowym ustaleniem wysługi lat nie zawsze wynika z przeszkód stwarzanych przez organy Policji. Niejednokrotnie, to właśnie sami policjanci na początku swojej kariery zapominają, albo po prostu nie wiedzą, że pomagając rodzicom w indywidualnym gospodarstwie rolnym uzyskali prawo do tego, aby okres ten zaliczono im do lat pracy i żeby z tego tytułu pobierali wyższe uposażenie.

Z doświadczenia, jakie w tym zakresie zgromadził Związek Zawodowy Policjantów wynika, że nawet sprawy zakończone prawomocnymi decyzjami odmownymi można wznowić i można przeprowadzić je z korzyścią dla policjantów. Wszystko zależy od sprawności w posługiwaniu się przepisami i umiejętności wykorzystania wszystkich szans, na jakie owe przepisy pozwalają. Udzielając wsparcia swoim członkom, Związek nie byłby taki skuteczny, gdyby nie współpraca z odpowiednimi kancelariami prawnymi. Jedną  z nich, która na niwie omawianego zagadnienia może pochwalić się największą liczbą spraw pozytywnie zakończonych dla policjantów, jest Kancelaria Adwokacka Andrzeja Szydzińskiego. To właśnie jego opinię zamieszczam poniżej, zachęcając wszystkich zainteresowanych do upominania się o swoje uprawnienia.

Sławomir Koniuszy.